Lego McLaren P1
A Lego - a McLarennel együttműködve - megalkotta az alapvetően is elképesztő P1-es hiperautó vezethető, 1:1-es méretarányú modelljét.
A több, mint 342.000 Lego Technic-elemből készült P1-es 1220 kilogrammot nyom, és ez az autó lett a történelem első vezethető és valós méretekkel rendelkező, Lego-darabokból álló modellje, amely képes volt a silverstone-i pálya kanyarjaival is megbírkózni.
A Lego egyébként 2015 óta már többször is partnerségre lépett a brit autógyártóval, és számos Technic-modellt készített, így a McLaren Senna GTR-t és a 2022-es MCL36 F1-es versenyautót is megalkották,
A két cég idén júliusban már sikeresen kifejlesztette a P1 1:8-as méretarányú Technic változatát, amely saját hétfokozatú, duplakuplungos automata sebességváltóval, felfüggesztéssel, V8-as motorral és pillangóajtókkal rendelkezett, hogy száz százalékig lemásolja a hibrid szuperautót.
Az 1:1-es méretarányú Lego P1 replikát Technic-akkumulátorok és egy elektromos autó akkumulátora táplálja. Ezek az akksik nyolc "motorcsomagot" hajtanak meg - ami egyébként az eredeti autó V8-asát szimbolizálja - amelyek mindegyike 96 darab 'Lego Power Function' motorból áll, így összesen 768 kis egység hajtja meg a replika P1-est. A Lego állítása szerint a jármű akár a 64 kilométer/órás sebességre is képes, ami nem rossz teljesítmény egy több, mint 1,2 tonnát nyomó "játékautótól".
A 23 Lego és McLaren mérnök által megépített P1-es összesen 8344 munkaórát vett igénybe és 393 fajta Technic-elemre volt hozzá szükség, 11 egyedi alkatrészt pedig külön gyártottak le az autóhoz.
A túlnyomórészt Technic alkatrészekből készülő P1-es azért megtartott néhány elemet az eredeti autóból, így a kerekek és a kormánykerék is egy valódi P1-esből származnak, míg a rugalmas karosszériát egy acélból készült alváz köré építették.
"A sárga karosszériát illetően hónapokig tartott a gyakorlati tesztelés és maga az építés is, mire eljutottunk a végső kinézetig" - mondta Lubor Zelinka, a Lego dizájn menedzsere és a projekt egyik vezetője.
"Az egyik legnagyobb kihívás a szűk hely volt. mivel a P1 egy nagyon kompakt autó. De arról is meg kellett győződnünk, hogy elegendő hely álljon rendelkezésre a hagyományos vezetés számára és a felfüggesztésnek is, miközben a merev szerkezet kialakítására is oda kellett figyelnünk, a Lego Technic-elemek különböző rétegeinek felhasználásával."
Az egyedi alkotás tartósságának letesztelésére a Lego bevonta a McLaren F1-es sztárját, Lando Norrist is, hogy megjárassa a P1-et Silverstone-ban.
"Hihetetlenül jó volt látni, hogy Lando Norris vezeti az általunk megalkotott autót" - nyilatkozta büszkén Lukás Horák, a Lego vezető projektmenedzsere.
"A McLaren autóipari és mérnöki szakértelme felbecsülhetetlen értékű volt abban, hogy az eredeti McLaren P1-eshez ennyire hasonlító modellt hozzunk létre."
A Lego P1-es a silverstone-i főpróbáját követően világkörüli útra indul, ahol sporteseményeken mutatják majd be.