kilométeróra
Az órapörgetés ősi mesterség, még ennél a műszernél is régibb
A használtautókat kínáló internetes portálokat böngészve érdekes változást tapasztalhatunk: míg azelőtt a 100 ezer kilométeres szint számított fontos lélektani határnak, ma már a 150 és 200 ezer kilométer közötti sávban szereplő járműveket nem tartják eladhatatlannak. Számoljunk: az átlagos futásteljesítmény15-20 ezer kilométer - a céges autóknál 30 ezer, családi használatban akár 10 ezer alatt -, ha ezt megszorozzuk autóink átlagéletkorával, 13-mal, akkor 195-260 ezer kilométeres értéket kapunk. Persze mindenki szeretne szebbet, fiatalabbat, jobb állapotút, a nepperek erre játsznak rá, amikor kozmetikázzák a futásteljesítményt. Csakhogy ez egy éve, a Ptk. tavaly július 1-i életbe lépésével büntetendő cselekmény lett.
Aki jogtalan haszonszerzés végett a közúti gépjármű kilométer-számláló műszere által jelzett értéket a műszerre gyakorolt behatással vagy a mérési folyamat befolyásolásával meghamisítja, illetve a műszer működését megakadályozza, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő - áll a törvényben. Hogy eltűnt-e az órapörgetés a használt-piacról, arról megoszlanak a vélemények. A legnagyobb használtpiaci portál az adatokat elemezve úgy találta, hogy pörgetnek, de óvatosabban. A legnagyobb magyar használtautó hálózattal rendelkező márka vezetője ezzel szemben azt állítja, hogy már hihetünk az órának.
Az valódi garanciát a vásárlónak azonban az egységes központi járműtörténeti adatbázis létrehozására jelentené - mondta Erdélyi Péter, az Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE) elnöke. Ennek első lépése a kilométeróra-nyilvántartás bevezetése volt, célja a használt gépjárműveket vásárlók számára egy olyan adatbázis létrehozása volt, amelyben megnézhető az adott jármű előélete. Az adatbázis szerkezetét, tartalmát az Autós Nagykoalíció, az MGE és a Magyar Biztosítók Szövetsége egyeztették és a jogalkotóval. Ennek megvalósítása esetén az államkassza 10-11 milliárd forint többletbevételre számíthat az MGE elnöke szerint.
Jámbor Gyula
Megjelent a Magyar Nemzet 2014. 07. 03-i számában