Rheinmetall
Három és fél évtizedes helyi újságíró múlttal sem vettem még részt olyan sajtóeseményen Szegeden, ahol – ahogy felénk mondják – mindenki ott volt, aki számít a városban. A honvédelmi miniszter és Rheinmetall illetékes első embere így találkozhatott a Szegedi Tudományegyetem és az önkormányzat teljes „felső vezetésével”, a gazdasági kamara elöljáróival, a püspökkel és Varga Mihállyal, a KÉSZ Csoport első emberével is. Természetesen a felsorolás némileg önkényes, és közel sem teljes…
Céges autó a szegedi lézerközpont előtt
Christoph Müller, a Rheinmetall Power Systems divízióvezetője köszöntőjében elmondta, Szeged nem csak a napfény városa – erre felkészíthették –, hanem a szeleké is, meglehetősen huzatos volt ugyanis az alapkőletétel helyszíne, egy kőhajításnyira az ELI ALPS lézeres kutatóközponttól. Szerencsére, azért a nap is szépen sütött.
Megtudtuk, a szegedi lesz a cégcsoport első hibrid telephelye, ahol a civil üzletág és védelmi technológiai egy fedél alatt "zajlik". A 85 ezer négyzetméteres területen az első lépésben 15 ezer négyzetméteres üzem épül, amely háromszáz magasan képzett szakembernek ad munkát. A területbe tehát van tartalék, ami további lehetőségeket biztosít a bővítésére – közölte a szakember.
Christoph Müller, a Rheinmetall Power Systems divízióvezetője
– Két évvel ezelőtt 500 métere ültünk innen Palkovics László miniszter úrral – emlékezett vissza a kezdetekre Christoph Müller, aki külön is megköszönte Botka László polgármesternek, hogy megvethetik a lábukat Szegeden. Hozzátette, erős pillérük az autóipar, a zöld technológiát szeretnék meghonosítani a városban, kapcsolódva a hidrogénhajtáshoz és az elektromos autózáshoz. Szerinte ehhez itt adottak a peremfeltételek.
Szeged a zalaegerszegi harcjárműgyár, a várpalotai lőszergyár és ipari partnerével, a 4iG-vel létrehozott budapesti digitalizációs központ mellett a negyedik Rheinmetall-telephely lesz Magyarországon. A divízióvezető hangsúlyozta, hazánk befektetőbarát környezetet biztosít a vállalkozásoknak - a kormány és a HIPA támogató, nyitott és barátságos volt.
Maradandó alapkőletételi emlék
A világon az autóiparban óriási a mozgás a belsőégésű motorok irányából az akkumulátoros járművek felé. A szegedi lesz a Rheinmetall huszonkettedik gyára, amelynek elsődleges célja, hogy az elektromobilitást támogassa - közölte Christoph Müller, majd megmutatta azt az egészen kis, félmaroknyi fekete „dobozt”, amit 60 tonnás eszközzel gyártanak majd Szegeden
Szalay-Bobrovniczky Kristóf a Rheinmetall új gyárának alapkőletételén azt mondta, a német céget elsősorban mint védelmi ipari befektetőt ismertük meg, ezért is fontos, hogy az új szegedi gyár ugyan kötődik a védelmi iparhoz, de attól független. Az új üzemben élenjáró technológiával az elektromobilitás és a hidrogénüzemű járművek számára gyártanak majd eszközöket.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter
Az új gyár Európa egyik meghatározó kutatás-fejlesztési projektje lesz - hangsúlyozta a honvédelmi miniszter. A Rheinmetall a Szegedi Tudományegyetemmel (SZTE) együttműködve olyan új ökoszisztémát és tudásbázist épít majd ki, amely sok magyar és külföldi fiatal számára is különleges lehetőségeket teremt. – A magyaroknak nem kell máshova menniük, a világ jön ide hozzánk – fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
Közölte, ahogy a Rheinmetall, úgy a magyar kormány is kiemelten fontosnak tartja az e-mobilizációt, a digitalizációt és az iparosítást. Az energiatermelés és -tárolás és az elektromobilitás a legfontosabb fejlesztési területe napjainknak. Szerinte óriási sikert értünk el, többek között az autóipar területén, amely ma már több százezer magyarnak ad munkát és fontos tudásbázis épült ki párhuzamosan. Beszélt a két magyar friss Nobel-díjasról, felemlegette Zalaegerszeget és a várpalotai lőszergyárat, de hangsúlyozta, a szegedi egy békésebb beruházás.
Az ásás még nem teljesen katonás
Botka László, Szeged polgármester felidézte, hogy az önkormányzat 2007-ben alapított közös céget az egyetemmel annak érdekében, hogy világszínvonalú lézeres kutatóközpontot hozzanak létre a város határában. A központ szomszédságában 70 hektáros ipari park várja a befektetőket, ahol immár Európa egyik vezető iparvállalata, a Rheinmetall teremt háromszáz új munkahelyet a régióban élők számára.
Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora az alapkőletételen elmondta, az ország és a régió legjobb felsőoktatási intézményeként szoros együttműködésre törekszik a térségben letelepülő vállalatokkal, melyek számára szakember-utánpótlást is biztosítja.
Hidrogénmobilitásban is utazik a Rheinmetall
A helyszínen kiosztott sajtóanyag szerint a Rheinmetall szegedi telephelyén elsősorban az autóipar számára gyártanak termékeket, többek között elektromos alkatrészeket, például nanoszerkezetű konndenzátorokat, valamint a hidrogénmobilitásban és energiatermelésben használható eszközöket. A vállalat a Rheinmetall Electronic Solutions divíziója katonai üzletágának egyes termékeit is itt kívánja gyártani.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!