Bécs

Autótolvajok új módszere: a fényszórón keresztül hatolnak be

2023.07.06.

Évente 10 000 osztrákból 85-nek ellopják az autóját. A tolvajok egyre kreatívabbak, és egyre több modern technológiát használnak céljuk eléréséhez. Elterjedt a rádiógomb jelének elfogása. Egy új módszer azonban a fényszórókon keresztül vezet be az autóba – írja a Kronen Zeitung.

 

A brit „Times” például arról számol be, hogy Nagy-Britanniából származó IT-szakértők új lopási technikát fedeztek fel, amellyel pillanatok alatt feltörhetik az autókat. Ennek megfelelően a bűnözők egy egyszerű beviteli eszközzel hamis információkat továbbítanak az autóban lévő vezérlőegységnek. A tolvajok így beavatkoznak a jármű belső kommunikációjába.

A technikusok nyelvén ezt az új eljárást, amellyel az "okos" autótolvajok hozzáférnek a járművek belső kommunikációs rendszeréhez, CAN-busz befecskendezésnek nevezik.

A Kronen Zeitung cikke. Képernyőfotó

Az autókban például a CAN buszon (Controller Area Network) keresztül történik az információ továbbítása a vezérlőegységek között. Különböző elektronikus alkatrészek, például motor- és sebességváltó-vezérlőegységek hálózatba kapcsolására használják járművekben. A buszrendszerek nagy sebességű adatátvitelre szolgáló vonali rendszerek, amelyek a hagyományos kábelezést helyettesítik.

Az illetéktelen hozzáférés egy speciálisan előkészített Bluetooth hangszórón vagy egy régi mobiltelefonon keresztül történik. A készülék az adott járműtípushoz megfelelő firmware-rel van felszerelve, amely megvásárolható a Darkneten. Az autótolvajok gyakran kívülről hozzák létre a kapcsolatot az autó belső kommunikációjával, a CAN-busszal a jármű elején található alkatrészek, például a fényszórók szétszerelésével. A CAN busz általában könnyen elérhető a végpontjaikon keresztül.

Innentől kezdve általában minden elég gyorsan megy: kiadják az ajtónyitási parancsot, és időveszteség nélkül bekapcsolják a gyújtást is – magyarázza a HUK-Coburgban működő Goslar fogyasztóbarát biztosítási intézet.

Kis vigasz az autótulajdonosoknak: ha túl sokáig tart a hozzáférés a CAN-buszhoz, az elkövetők általában felhagynak a lopási kísérlettel. És ez néhány perc is lehet. A biztosítási szakma szerint kevésbé örömteli, hogy a régebbi járművek CAN rendszerei még nincsenek gyárilag titkosítva. Csak a modern autók rendelkeznek ilyen védelemmel.

Mi a CAN-busz?

A CAN-busz (angolul CAN bus, Controller Area Network) egy robusztus jármű fedélzeti busz szabványa, mely lehetővé teszi a mikrokontrollerek és az eszközök számára, hogy központi számítógép (host) nélkül kommunikáljanak egymással. Ez egy üzenetközpontú protokoll, melyet eredetileg az autóiparban a nagy mennyiségű rézvezeték kiváltására dolgoztak ki.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.05
Egy elektromos autó használata csak akkor klímasemlegesebb, mint egy belsőégésű motoros autóé, ha....
2024.05.05
Két gyermek életveszélyesen megsérült egy közlekedési balesetben Ceglédnél vasárnap - közölte az....
2024.05.05
Ennél nagyobb átalakuláson autó nem is eshet át, mint a többszörös Le Mans-i győztes hibrid Porsche....
2024.05.05
A vitorlázó gép a Turócszentmártonhoz tartozó Tomčany melletti, az Aeroklub Martin polgári társulás....
2024.05.05
Ma már alap, hogy az autóra ötvenezres garanciát adnak. Az első autóknál nem volt természetes a....
2024.05.05
Az egykori Győri Keksz- és Ostyagyár vezetőjének tiszteletére emléktáblát avattak a Széchenyi....
2024.05.05
A heti rajzunk készítője Kelemen István. Rajzának címe: Nem iszik, nem dohányzik, de... ..
2024.05.05
Idén a Beregi kör lett az Év kerékpárútja, a festői útvonalat és a bringatúrázás legfontosabb....
2024.05.05
Magyarország területén 2024. május 4-én 0 óra és 24 óra közötti időszakban a rendőrök 45 személyi....
2024.05.05
A Porsche Hungaria április 25-től visszatért a fix, forint alapú autórendeléshez, teljes....