becsapás
Minden cikkemben anonim módon mutatom be a különböző használtautó vásárlás előtti átvizsgálásokon szerzett szörnyű tapasztalataimat. Teszem ezt azért, mert nekem nem célom senkit sem kellemetlen helyzetbe hozni, üzletet rontani, és ellenkezőleg is, senkit nem akarok propagálni sem.
Ez a sztori már biztosan elévült. Böngésztem a számítógépemen az ügyeket és előkerült egy 2017-es, igazságügyi szakértői vizsgálat anyaga, amely igen tanulságos lehet mindnyájunknak.
Egy márkaszervizben történt. Szerintem pitiáner ügyeskedés, néhány tízezer, esetleg százezer forintért való tisztességtelen magatartás a jóhiszemű ügyféllel szemben.
Biztosíts minden értékén
…szól a bölcsesség, és ügyfelem így is tett, amikor vállalkozásában üzemeltetni kezdett egy Volvo V50 D5 Polestar típusú autót. Kötött rá egy CASCO biztosítást. Jól is tette, mert egyszer csak bekövetkezett az, amitől tartani lehet, saját hibás kárt okozott az autójában.
Na, de pont erre van a CASCO, irány a márkaszerviz! A szerviz a javítást annak rendje s módja szerint számlával igazolva el is számolta a biztosító felé, ügyfelem pedig az önrész befizetése után boldogan vette újra használatba autóját.
Nem tartott sokáig az öröm
A mindennapi használat során az autó első lökhárítójában helyet kapott fényszórómosó, illetve annak burkolata leesett és a hölgy ekkor lett figyelmes arra, hogy a műanyag elemen a kivágás nagyjából egy óvodás által papírra vágott lyukhoz hasonlítható. Szabálytalan, ráspolyozott, sorjás.
Ha ez nem tűnik fel a használónak, és ha történetesen nem egy ügyvéddel történik, talán nincs is ügy belőle, így viszont azonnal magánszakértői véleményt kért tőlem a javítás szakszerűségének ellenőrzésére.
Gyárilag fényezett elem
A Polestar különleges, „Rebel blue” fantázianevű fényezést kapott a gyárban. Van néhány olyan alkatrész, amelyet, ha cserélni kell, a gyári új elemek az eredeti fényezéssel érkeznek, ilyen az első lökhárító is. A gyári alkatrészen természetesen a fényszórómosó nyílása is szabályos és pontos.
Ott a lyuk, sajnáljuk
Azt már a szemle megkezdésekor látni lehetett, hogy az ügyvéd asszonynak igaza van. A felszerelt vészhárítón szabálytalan formájú, láthatóan durva kéziszerszámmal kialakított, utómunka (csiszolás) nélküli lyukak tátongtak, tényleg a jármű presztízséhez teljesen méltatlan volt a munka.
Aztán leszereltem az első lökhárítót. Megnéztem a gyári cikkszámokat, ami természetesen nem egyezett meg a számlán szereplő számmal, az átverés itt bebizonyosodott. Ezután alaposan szemügyre vettem a fényezést, ami, ha valóban a gyárban keletkezett volna, akkor várhatóan semmiféle hibát nem tartamaz.
Ezzel szemben az elem jobboldalán „szemetes” volt a fényezés, ami szintén azt bizonyítja, hogy nem gyári fényezett elemről van szó, hanem a szerviz az általa kikevert színnel fújta le az egyébként fényezetlenül érkezett elemet.
Tehát sem a típusra passzoló alkatrészt nem sikerült eltalálni, sem a felszereltséghez kialakított verziót nem sikerült megrendelni. Vagy nem is akarták, hiszen a különleges, gyári fényű alkatrész drágább, mint a sima első vészhárító, gondolták megoldják „okosba”. Nem jött be.
Ha már lent van a lökhárító
A leszerelt elemet kívül belül alaposan átnéztem. A vészhárító héj belső felének mindkét oldalán, a lámpamosó egység rögzítésére szolgáló konzolok vannak elhelyezve. Ahogy tartott a vizsgálat és mozgattam, forgattam az elemet, egyszer csak 4 darabban törmelék hullott a földre a baloldali konzolból.
Ez a jelenség vagy a szakszerűtlen összeszerelés, vagy pedig a figyelmetlen javítás következménye, minden esetre cserélni kell ezt is.
Ahol gyalulnak, ott hullik a forgács
Amit még nem vettek észre
Hanyagság, vagy „nemtörőmség”, nem tudom, de a jobboldali felső hűtő-légterelő rögzítő fülének törését nem vették észre, az alkatrészt visszaszerelték úgy, ahogy volt.
Ez egy akkoriban 13.000 Ft-os alkatrész lett volna.
Mi lett a vége?
A márkaszerviz az igazságügyi szakértői véleménnyel az ügyvéd ügyféllel már nem szállt vitába. Feltették a kezüket és szó nélkül elvégezték a szakvéleményben megállapított összes munkát. Ez 2017-ben összesen nettó 286.000,- Ft értékű javítás, amiből a munkadíj nettó 38.000,- Ft-ra adódott, a többit a szükséges alkatrészek tették ki.
Kellett tehát egy új, megfelelő, a járműre való első vészhárító burkolat, 2 lámpamosó burkolat, 2 légterelő elem, és 1 lámpamosó tartó.
Ezen kívül az ügyvéd természetesen behajtotta rajtuk a szakértő tiszteletdíját is, ami a mai díjak mellett szerénynek mondható nettó 85.000,- Ft volt.
Megéri észnél lenni
Az egy dolog, hogy a menő Volvo méltatlanul lett kijavítva, egy másik, hogy szét is hullott. Ennek a problémának a megoldása, a futás az igazság után rengeteg időt vett el az ügyféltől feleslegesen és talán még több bosszúságot okozott a becsapottság, a hülyének nézés érzése.
De képzeljük csak el, hogy milyen kellemetlen lett volna az a szituáció, ha az ügyfél a kocsit a javítás után eladja, majd pedig a vevők jönnek vissza, hogy ő az aki átverte őket egy silány minőségben megjavított autóval.
Pedig a kár bagatellnek volt mondható, de ez az eset is bizonyítja, hogy érdemes valamiképpen még a márkaszervizek által elvégzett javítások után is ellenőrizni a munka minőségét.
Használtautó vásárláskor pedig szinte kötelező szakembert hívni, az ilyen és ehhez hasonló becsapások elkerülése végett.
További autós tartalmakért kövesse az Autószektor Facebook oldalát!