közlekedésbiztonság
Egy versenycsapat pályán megtett kilométereit rengetegen követik figyelemmel, de legalább olyan fontosak az úgynevezett „láthatatlan” kilométerek, amelyeket a közutakon tesznek meg, hogy biztonságban eljussanak a bajnokságok adott fordulóinak helyszíneire.
A versenyhétvégéket szigorú és feszes időbeosztás jellemzi, ezért a pályán elért eredmények miatt is kulcsfontosságú, hogy a versenyautókat, eszközöket, szerszámokat szállító kamion biztonságban és a tervezett időben odaérjen a pályára.
A késés komoly következményekkel járhat, hiszen ha emiatt például kimarad egy szabadedzés, az jelentősen visszavetheti a csapat eredményességét az adott hétvégén. Hogyan lehet megtervezni egy akár több ezer kilométeres utat?
– Az első és legfontosabb szabály, ami a biztonságos közlekedés alapja is egyben, hogy aki nem indul el időben, már el is késett – jelezte Iványi Balázs, aki a M1RA szerelőjeként gyakran a versenyautóval együtt utazik a kamionnal.
– A távoli helyszínekre, például Ázsiába konténerben, hajóval juttatjuk el az autókat, de Európán belül jellemzően kamionnal szállítjuk őket – tette hozzá Balázs. – Az eddigi leghosszabb utunk Barcelona volt, körülbelül kétezer megtett kilométerrel. Az általános hozzáállásunk az, hogy inkább érjünk oda órákkal korábban, mint egyetlen perccel is később. Az út pontos megtervezése nagyban függ a távtól, a sofőr tapasztalataitól és természetesen az érintett országok szabályaitól, hiszen van, ahol még mindig kapus autópályák vannak, és a matrica megvételéért sorba kell állni.
A M1RA alaposan megtervezi az útjait, ami a közúti közlekedés során is ajánlott az indulás előtt. Az idei szezon első fordulójában az ausztriai Salzburgringen versenyzett a csapat a Swift Cup Europe bajnokságban. A M1RA kecskeméti műhelyétől számított kb. hatszázkilométeres út a rövidebbek közé tartozik, de jól látszik, hogy a csapat itt sem bízott semmit a véletlenre.
– Este hét órától lehetett bemenni a pályára, mi úgy terveztük, hogy legkésőbb ötre, azaz két órával korábban ott legyünk – árulta el Balázs. – Végül négy után pár perccel már leparkolt a kamionunk a Salzburgring előtt.
Az út tervezésébe bele kell számítani a megállásokat is, amelynek a kamionsofőrök esetében szigorú szabályai vannak.
– Ha belegondolunk, hogy nekik ez a hivatásuk, négy és fél óránál többet mégsem vezethetnek egyhuzamban, akkor egy civil autósnak is fokozottan érdemes figyelnie a pihenésre út közben – jegyezte meg Balázs. – Ha valaki kimerültség miatt elalszik vagy rosszul lesz vezetés közben, annak súlyos következményei lehetnek.
Az ördög sosem alszik, és nem a táv hosszától függ, hogy mikor válik az út veszedelmessé. A M1RA kamionja kétszer kapott defektet, egyszer egy németországi versenyre szervezett úton, majd a zalaegerszegi ZalaZone Járműipari Tesztpálya felé tartva.
– Defekt esetén meg kell kísérelni elgurulni az első biztonságosabb helyszínre, ami lehet akár egy pihenő is az autópályán – hívta fel a figyelmet Balázs. – Ha ez nem lehetséges, akkor mindent meg kell tenni a veszélyre való felhívás érdekében, használjuk az elakadásjelzőt és a háromszöget. Fontos ugyanakkor, hogy csak kellő körültekintéssel szálljunk ki az autóból, ilyenkor mindenképpen viseljük a láthatósági mellényt, és helyezkedjünk biztonságba, a korláton kívülre, amíg megérkezik a segítség.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!