Tóbiás és Balambér kalandjai

Adventi gyertyagyújtás: így előzd meg a lakástüzet!

2021.11.28.

Ma kezdetét veszi az ünnepi készülődés, de a koszorúk, gyertyák és ünnepi fények tüzet is okozhatnak. Tóbiás és Balambér mai kalandjában megmutatjuk, hogyan előzd meg a lakástüzet. 

Most vasárnap gyújtjuk meg az első gyertyát az adventi koszorún, és ezzel kezdetét veszi az ünnepi készülődés, a  várakozás időszaka. Ilyenkor azonban arra is oda kell figyelni, hogy az ünnepi dekorációk, majd a karácsonyfa nehogy tüzet okozzon. A tapasztalatok szerint az adventtől vízkeresztig tartó időszakban megduplázódik a lakástüzek száma, ezért nagyon fontos, hogy a következő hetekben még jobban odafigyeljünk.

Idén novemberben naponta 20 lakástűzhöz riasztották eddig a tűzoltókat, ami azt jelenti, hogy átlagosan 75 percenként kigyulladt egy otthon. A lángok legtöbbször egy-két négyzetméteren pusztítanak, de minden nap három-négy otthon lakhatatlanná válik a tűz miatt, holott ezek könnyen megelőzhetőek lennének. 

Idén már 6300 lakástűz volt Magyarországon. Télen azért emelkedik a lakástüzek száma, mert többet vagyunk otthon, több elektromos eszközt használunk, többet főzünk, hosszabb ideig kell világítani, fűtünk, és szabadidős tevékenységeink nagy részét is otthon végezzük. Ezek mind mind növelik a lakástüzek kialakulásának kockázatát.

Alátét nélkül ne vegyünk koszorút!

A hétvégén a legtöbb otthon kiegészül egy tűzveszélyes dekorációval, az adventi koszorúval. Akár magunk készítjük el, akár készen vásároljuk, a legfontosabb kellékéről ne feledkezzünk meg: ez pedig a gyertyatüske, a gyertyák alatti kis fém alátét. Ezt körülbelül 50 forintért a legtöbb virágüzletben meg tudjuk vásárolni. Ha otthon készítünk koszorút, ne feledkezzünk meg róla.

Ha nincs tűzálló fém alátét a gyertyák alatt, inkább ne gyújtsuk meg őket

Ha készen vesszük a koszorút, csak olyat válasszunk, amelyiken a gyertyák alatt vannak ilyen kis tűzálló alátétek. Ha nincs ilyen alatta, inkább meg se gyújtsuk a gyertyákat, mert könnyen tüzet okozhat a koszorú. 

Nem mindegy, hogy hová teszed a koszorút

Ha megvan a biztonságos koszorú, nem mindegy, hogy hova tesszük. A koszorú környékén ne legyen semmilyen éghető anyag, hiszen könnyen átterjed a tűz a koszorúról az asztalon lévő tárgyakra, függönyre, ablakkeretre. A legjobb, ha csak akkor ég a koszorú gyertyája, amikor a szobában vagyunk. Sose hagyjuk az égő gyertyákat felügyelet nélkül, ha elhagyjuk a helyiséget, fújjuk el a gyertyákat. 

Az adventi koszorú közelében ne legyen gyúlékony tárgy

Aki nem ragaszkodik a hagyományos, lánggal égő gyertyákhoz, akár elemmel működő, LED-es teamécsest is tehet a koszorúra. Ezek a „gyertyalámpák” egészen élethűen utánozzák a gyertyaláng pislákolását, és garantáltan tűzbiztosak. 

A füstérzékelő életet menthet

Érdemes otthonra venni egy füstérzékelőt is, ami azonnal jelzi, hogy kigyulladt valami az otthonunkban. Egy lakástűz esetén csak percek állnak a lakók rendelkezésére, hogy biztonsággal elhagyják a lakást. A tűz kezdeti szakaszában általában először füst képződik, ezt észlelve a füstérzékelők átlagosan egy percen belül jeleznek, riasztásukkal az alvó embert is felébreszthetik, Minél hamarabb tudomást szerzünk a tűzről, annál több időnk van kimenekülni, és annál hamarabb tudjuk a tűzoltókat hívni, akik sokkal több értéket meg tudnak menteni. 

Az ünnepi fényekre is figyeljünk

Advent idején sokan feldíszítik a lakásukat, házukat ünnepi fényekkel, égősorral, LED-del. Fontos, hogy fényfüzéreket csak megbízható helyről, lehetőleg boltban vásároljunk. Kültéren csak olyan fényfüzért használjunk, amelyek leírásában szerepel, hogy szabadtéren is használható.

A szabadban csak kültéri fényfüzért használjunk

Az elektromos eszközök zárlata, a hálózat túlterhelése szintén sok tüzet okoz. Ha az eszköz rendszeresen lecsapja a biztosítékot, ha a kábel, az elosztó vagy a hosszabbító sérült, esetleg deformálódott, ne használjuk. Az elektromos eszközök vezetékei ne kerüljenek bútorok lábai alá. 

Arra is figyeljünk, hogy ne hagyjuk a gyerekeket egyedül olyan helyiségben, ahol izzósort vagy elektromos fényeket, díszeket működtetünk. Az elektromos kapcsolókat pedig úgy helyezzük el, hogy a gyerekek sem szándékosan, sem véletlenül ne férhessenek hozzá. Ha aludni megyünk vagy elhagyjuk a lakást, húzzuk ki a konnektorból az ünnepi díszeket, fényeket a konnektorból. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.06
Hatalmas magyar siker Mugelloban, a Ferrari Challenge Europe Trofeo Pirelli 2024-es szezonjának....
2024.05.06
Egy embert a tűzoltók szabadítottak ki a gépkocsiból Pétfürdő közelében - írja fél 12 után a....
2024.05.06
Az ADAC statisztikája szerint az indítóakkumulátorral kapcsolatos problémák (43,2%-os arány) ismét....
2024.05.06
Tovább fokozza régiós terjeszkedését az AutoWallis Csoport, miután nemzetközi üzletfejlesztésért....
2024.05.06
Összesen 14 külföldi állam magyarországi külképviseletének 26 vezető tisztségviselőjét, köztük négy....
2024.05.06
„A MINI Aceman egy erős egyéniség, saját fiatalos jegyekkel a MINI új modellcsaládján belül. Önálló....
2024.05.06
Mintegy 10 perc alatt töltötték 10-ről 80 százalékra a Polestar 5 prototípusát az új szilícium....
2024.05.05
Egy elektromos autó használata csak akkor klímasemlegesebb, mint egy belsőégésű motoros autóé, ha....
2024.05.05
Két gyermek életveszélyesen megsérült egy közlekedési balesetben Ceglédnél vasárnap - közölte az....
2024.05.05
Ennél nagyobb átalakuláson autó nem is eshet át, mint a többszörös Le Mans-i győztes hibrid Porsche....