Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Advent első vasárnapja: óvatosan a gyertyákkal!

2023.12.03.

Idén december 3-ára esik advent első vasárnapja. Ekkor gyújtjuk meg az első gyertyát, de az ünnepi várakozásban ügyeljünk a tűzbiztonságra is. 

Az advent a keresztény kultúrkörben a karácsony előtti várakozást, lelki felkészülést jelenti Krisztus születésére. Az elnevezés az „adventus Domini” latin kifejezésből származik, ami azt jelenti: az Úr érkezése. 

Az advent gyökerei egészen a 4-5 századig nyúlnak vissza; hossza kezdetben hathetes volt, Szent Márton napjától (november 11.) december 24-ig tartott. Később, a 6. századra már a mai, négyhetes formájában, azaz karácsony előtt négy vasárnappal kezdték megtartani. 

De mikor is kezdődik pontosan az advent? Mozgó ünnep a naptárban, ezért advent első vasárnapja legkorábban november 27-ére, legkésőbb december 3-ára eshet. Szent András napjához, azaz november 30-ához legközelebb eső vasárnapon kezdődik – ez advent első vasárnapja –, és négy héten keresztül, szentestéig tart. 

Ég az első gyertya az adventi koszorún

A legegyszerűbben úgy lehet kiszámolni, ha megkeressük a karácsony első napja előtti negyedik vasárnapot. Idén december 3-ára esik advent első vasárnapja, ekkor kell meggyújtani az első gyertyát. Érdekesség, hogy így a négyhetes adventi időszak vége december 24-ére, azaz szentestére esik, vagyis aznap gyújtjuk meg a negyedik, utolsó gyertyát. Idén ez kicsit furcsa lehet, de ne feledd, hogy szenteste még nem karácsony, az csak másnap, december 25-én kezdődik. 

Az adventi koszorú

Bár maga az advent több mint ezeréves múltra tekint vissza, az adventi koszorú hagyománya csak a 19. században alakult ki. Az első adventi koszorút Johann Heinrich von Wichern evangélikus lelkész készítette az általa alapított árvaház gyerekeinek, hogy szemléltesse a karácsonyváró időszakot. 

1839-ben 24 gyertyát erősített egy nagy, fából készült kocsikerékre, amelyet örökzöld ágakkal díszített. Mivel abban az évben 24 napos volt az advent, négy vastag, fehér gyertya jelképezte a vasárnapokat, húsz kicsi piros pedig a hétköznapokat. 

Az adventi koszorú készítése ezután kezdett terjedni, de katolikus körökben csak az 1930-as évektől vált igazán népszerűvé leegyszerűsített formában, amikor már csak a vasárnapokat szimbolizáló négy gyertya került a koszorúra.

Figyeljünk a gyertyákra!

Bár az adventi koszorú a karácsony előtti időszak legfontosabb jelképe, az égő gyertyák tűzveszélyesek, ezért néhány dologra oda kell figyelni. Sajnos minden évben ötven-hatvan otthonban csapnak fel a lángok adventi koszorú miatt.

A tűzoltók azt tanácsolják, hogy az adventi koszorút célszerű tűzálló tálra tenni, és semmilyen éghető anyag ne legyen a közelében. Ne tegyük az ablakba, mert ott lángra kaphat a függöny, és keressük olyan helyet a koszorúnak, ahol a gyerekek és a háziállatok sem férnek hozzá. Soha ne hagyjuk égve a gyertyákat, amikor nem tartózkodunk a helyiségben. 

A gyertyák alatt legyen tűzálló alátét

Amennyiben házilag készítünk adventi koszorút, célszerű már az alapanyagok kiválasztásánál odafigyelni. A gyertyákat mindenképpen gyertyatüskére, egy fém alátétre tegyük – ez a kis kiegészítő ötven-száz forintba kerül, de nagyon fontos az esetleges tűz megelőzésében.  (Ha kész koszorút vásárolunk, akkor is ajánlott olyat választani, amelyen a gyertyák alatt van tűzálló alátét.) Kerüljük a fa vagy műanyag alátéteket, mert ezek éghetőek. A koszorú készítése során ügyeljünk arra, hogy a gyúlékony, fa vagy műanyag díszek lehetőleg minél távolabb kerüljenek a gyertyáktól. 

Érdemes megfontolni az elemmel működő, LED-es gyertyák használatát, mert ezek nem tűzveszélyesek, viszont egyre jobban hasonlítanak a hagyományos gyertyákra, így ugyanúgy biztosítják az ünnepi hangulatot. 

Óvatosan a fényekkel!

Az adventi koszorú mellett az ünnepi időszakban előkerülnek a különféle fényfüzérek, égősorok, amelyek meghitt karácsonyi hangulatot varázsolnak lakáson belül és kívül egyaránt. De ne csak gyönyörködjünk az ünnepi fényekben, figyeljünk oda, hogy megfelelő minőségű terméket vásároljunk, ha pedig a dobozból vesszük elő a tavaly is használt fénydíszt, akkor alaposan ellenőrizzük. 

Lakáson kívül csak kültéri fényeket használjunk!

Ha hibás a fényfüzér vezetéke, megtört a hosszabbító, eldeformálódott, esetleg megolvadt, akkor semmi esetre se használjuk, mert tüzet okozhat! Fontos, hogy a lakáson kívülre csak olyan karácsonyi világítást, fényfüzért szereljünk fel, amely a termék minősítése alapján kültéren is használható. És ne feledd: akár kinti, akár benti ünnepi fényekről van szó, éjszakára, amikor nyugovóra tér a család, mindig húzzuk ki a fényfüzér vezetékét a konnektorból.

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.04.17
A HangZóna mai vendége Piri András, az Inter Cars partnerhálózati vezetője, a Young Car Mechanic....
2025.04.17
Az észak-amerikai közlekedésbiztonsági biztosító intézet, az IIHS 2025-re megszigorította átfogó....
2025.04.17
A Porsche jelentősen növelte az elektromos járművek értékesítési arányát 2025 első negyedévében:....
2025.04.17
Balesetek és útépítések nehezítik a közlekedést országszerte ezen a nyárias csütörtök délután. ..
2025.04.17
Közlekedési balesetben elhunyt Varga Ákos, az első magyar motorversenyző, aki teljesítette a Dakar-....
2025.04.17
Bár csak egyetlen métert tett meg fejjel lefelé, a teljesítmény így is lenyűgöző. ..
2025.04.17
Ki mondta, hogy egy dobozos áruszállító nem lehet izgalmas? Hogy fölösleges légterelőt és a....
2025.04.17
A Porsche Hungária az ország öt szakképző intézményének adományozott egy-egy oktatási célra....
2025.04.17
Van olyan sztrádaszakasz, ahol 15 km-es a torlódás és akár 1,5 órát meghaladó menetidő-növekedéssel....
2025.04.17
A Rotax motorral szerelt Can-Am márkát elsősorban strapabíró quadjairól és brutális teljesítményű....