Forma 1

1000 lóerős F1 motorok - Formula E technológiával?

2016.01.14.

Az elektromos autókat versenyeztető Forma–E segíthet a Forma–1-nek abban, hogy a jelenlegi motorokkal átlépjék a bűvös 1000 lóerős határt

Ezt állítja legalábbis a mindkét sorozatban érdekelt Magneti Marelli cég igazgatója, Roberto Dalla. Az olasz szakember nem véletlenül hozakodott elő fölvetésével: az elmúlt két évben sok bírálatot kapó új F1-es motorok teljesítménye jelenleg a 900 lóerőt sem éri el, miközben a kritikusok szerint a motorformula akkor lenne igazán vonzó, ha – mint az első turbókorszakban – 1000 lóerő fölötti teljesítmény, erős hangzás és nehéz vezethetőség jellemezné őket.

Az FIA január 15-éig adott időt a négy motorgyártónak, hogy előálljanak a motorok megújulását célzó javaslataikkal, ám egyre több jel utal arra, hogy nem lesz forradalmi változás 2018-ban, a kategória kitart majd a jelenlegi, energia-visszanyerő rendszerekkel fölszerelt V6-os turbóknál. Dalla szerint viszont ezzel együtt sem kellene lemondani az 1000 lóerős cél eléréséről. A szakember úgy véli, a Forma–E-ben használatos technológia segítségével a mostaninál jóval többet is ki lehetne hozni az F1-es energia-visszanyerő rendszerekből.

„A Forma–E-ben az jelenti a kihívást, hogy egy csúcstechnológiát képviselő, 300 kw-os elektromotort építsünk a versenyzéshez. A jövőben a Forma–1-nek is lehet szüksége nagyobb motorral, nagyobb ERS-re, nemcsak a mai 120 kw-os teljesítményűre. Ha el akarod érni az ezer lóerőt, 300 kw-ra van szükséged” – nyilatkozta az olasz szakember az Autosportnak. A Forma–E-ben jelenleg egyébként az általa említettnek a felére, azaz 150 kw-os teljesítményre (előzéseknél időnként 180 kw-ra) képesek a versenygépek.

A jövőben ez viszont gyorsan változhat. „Tekintve, hogy mi mindent megteszünk azért a Forma–E-ben, hogy a lehető legjobb technikát fejlesszük ki egy fenntartható környezetben, a két terület nem esik olyan messze egymástól. Hisszük, hogy a jövőben ilyen megoldást használnak majd a Forma–E-ben, és ez az F1 számára is irányt mutathat a jövőre nézve. A Forma–E a Forma–1-nél jobb lehetőséget kínál számunkra az elektromos autó felépítésének újragondolásához – az elektromos feszültséget, az eszközöket értve ez alatt. Biztosra veszem, hogy a Forma–1 is hasznosítani fogja ezt a tudást, és abban is, hogy előbb-utóbb el fog tűnni a hidraulika az F1-es autókból. Amit tehát a Forma–E-ben most megtanulunk, nemcsak a motor terén, de az autó teljes elektronikus felépítése terén hasznosítani tudjuk majd” – vetítette előre a szakember.

Érdekes gondolatok – kiváltképp annak tudatában, hogy a Forma–1 hagyományosan úttörő sorozatnak számít a technológiai fejlesztés terén, s ennélfogva nemigen szokott „rivális” sorozatoktól kölcsönözni megoldásokat.

(forrás: Autosport, telesport.hu)

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.04.27
Sorozatunk olyan szervizmunkákkal foglalkozik, amit hajlamosak vagyunk elfelejteni. Kinek hány éves....
2025.04.27
Heti rajzunk készítője Kelemen István, karikatúrájának címe: Beállás a garázsba, megy ez. ..
2025.04.27
Három férfi a helyszínen életét vesztette, egy pedig megsérült az M1-es autópálya Győr felé vezető....
2025.04.27
Hatótávolsági kontinensrekordot állított fel az Irizar vállalat hidrogénnel hajtott luxusbusza. ..
2025.04.27
A hazai színekben versenyző Álex Márquez nyerte a MotoGP kategória viadalát a gyorsaságimotoros-....
2025.04.27
Húsvéthétfőn este másfél óra alatt lehetett átjutni Magyarországról Ausztriába Hegyeshalmon át. Az....
2025.04.27
Súlyos baleset történt az M1-es autópálya Győr felé vezető oldalán Herceghalomnál, a 26-os....
2025.04.27
Bói Loránd helyettes államtitkár szerint a cél a közlekedés fejlesztése Budapesten és a....
2025.04.27
Az Euro NCAP nemrégiben tesztelte az Audi A6 legújabb, 2024-es generációját. Az Avant vagy....
2025.04.27
Ha dugóba kerültél, de semmilyen nyilvánvaló akadályt nem láttál, akkor egy fantomdugóba csöppentél....