kamion
Svéd Globetrotter 2050 Forrás: Volvo Truck
Egymást túllicitálva kreálnak futurisztikus tanulmánymodelleket a teherautó-gyártók, legyen az másfél tonnás furgon, vagy XXL méretű járműszerelvény, akár villamoshajtással. Minden kategóriában érezhető a verseny, egyre nagyobb tempóval rohannak a jövőbe a kamiongyártók. A nagy-teljesítményű villanymotorosoknál és futurisztikus formájúaknál is merészebbek a robotvezérlésűek, amik már nemcsak zárt pályákon, hanem közutakon is közlekednek, közlekedhetnek.
Egyre izgalmasabb az élet az egyre népesebb nehézsúlyúak mezőnyében. Sőt, nő a feszültség, mert egyre több az elektromos és autonóm modell, megjelentek a frissen alapított kamion márkák, melyek között akad új kínai, európai és észak-amerikai. Nem mindig teljesülnek az ígéretek, messze van még a piaci bevezetéstől az elektromos Bugatti kamion, a Nikola, a Tesla és Thor teherautója. Mind látványos és kétségtelenül van hírértékük, de sokszor egykék maradnak.
Patinás márka légies megoldása Forrás: Bugatti Design
Érdekes és látványos kooperáció eredménye a Xingtu, mely a kínai Baidu internetes cég
DeepWay leányvállalatának önvezető rendszerével készült, hogy betörjön hardverével/szoftverével az autóiparba. A Highway Intelligence System 11 kamerát, 1 hőkamerát, 5 radart és egy lézeres letapogatót használ, a teljes autonóm közlekedésre képes rendszerű kamion karosszériáját a Pininfarina stúdió tervezte. A járműszerelvény légellenállási együtthatója mindössze Cw 0,35, így a kedvező légellenállásnak köszönhetően a 450 kWh kapacitású akkupakkal a 49 tonnás összgördülő tömegű Xingtu háromszáz kilométeres útra képes. Utána sem kell órákig tölteni, mert az akkumulátorcseréje mindössze hat percig tart. A Xingtu egyedi darab és egyelőre csak zárt pályán tesztelték, de jó néhány modell már közúton is közlekedik, közlekedhet. Mert a műszaki megoldás nem elég, annak a jogszabályoknak is meg kell felelnie. Már ezzel sincs gond, hiszen egyre több országban engedélyezik a robotpilótákat, és már nem csak személyautókban, hanem 35 tonnás járműszerelvényekben is.
Globális produkció a Xingtu Forrás: Pininfarina
A Mercedes Benz FT 2025 jelzésében az évszám előtti két betű, a Future Truck, vagyis a jövő kamionját jelenti. Ahogy más cégek, úgy a német márka is épített már önállóan közlekedő S osztályú limuzint, de ez az első robotkamionja. A kamion elejére épített világító diódák a többi közlekedőnek jelzik, hogy ember, vagy robot vezet: automata üzemmódban fehérről kék színre vált a lámpasor.
Először még mesterséges forgalmi szituációkban tesztelték: lassított amikor kellett, fékezett, ha megállt előtte a sor, kikerülte a lassúbb járműveket és magától félreállt, amikor mentőt, tűzoltót vagy rendőrautót kellett elengednie. A prototípust Magdeburg környékén, az A14-es autópályán tesztelték a megengedett 80 km/órás sebességgel. A rendszer a forgalomtól függetlenül működik a beállított sebességhatárig, és az előtte haladó járműtől minden esetben automatikusan biztonságos távolságot tart.
Mercedes FT 2025 Forrás: Daimler AG
Ez a jelen, de a járműgyártók szerint az egymással is kommunikáló járműkonvojoké a jövő, melyek az útviszonyoknak és az úticélnak megfelelő sebességgel közlekednek, előre kalkulálva emelkedőkkel, lejtőkkel, valamint a dugók miatti kerülőutakkal.
A műszaki újdonságokkal alaposan telepakolt kamion kabinját a minimáldizájn szellemében tervezték, spártaiságát és természetességét a nemes fát sugalló burkolat is kiemeli. Az egész belső tér inkább divatos irodát idéz, és már csak a kerek kormány emlékezet hagyományos vezetőfülkére.
Az már szinte természetes, hogy külső tükrök helyett kamerák képe jelenik meg a műszerfalon, aminek előnye, hogy nincs holttér és a legrosszabb látási viszonyok között is briliáns képet ad.
Hat éve próbálta ki közúton is a SARTRE projektet a Volvo: ennek lényege, hogy a járműkonvoj elején profi sofőr által irányított jármű halad, ezeket követik megfelelő távolságban a többiek, a biztonságos automatikával szélárnyékban haladva jelentős üzemanyag takarítható meg. Ennél is önállóbb a 2050-es modell, melyben felügyelőként sem ül ember.
A Sartre nevű konvoj projekt közuti tesztje Forrás: Volvo Truck
Egyre több a gáz, illetve hibrid és elektromos hajtású teherautó, de néhány évig még a hagyományos megoldásokat sem vetik el a gyártók: az uniós szabályozásnak megfelelően már csak EURO6-os besorolású motorral lehet új teherautót forgalomba helyezni. A holland DAF nem elégedett meg a kipufogógáz előírt csökkentésével, csendesebbé is fejlesztette legújabb modelljét. A regionális, nemzetközi és belföldi áruszállításra alkalmas CF típuscsalád a CF Silent szinte lábujjhegyen közlekedik. A sofőr egy műszerfali gomb megnyomásával kapcsolhat csendes üzemmódra, ilyenkor a vezérlőszoftver csökkenti a motor forgatónyomatékát, illetve annak fordulatszámát, melynek következtében a fogaskerekek kisebb sebességre kapcsolnak. Ezzel a jármű zajszintje 72 decibelre csökken, ami kiváló érték, hiszen a legkorszerűbb modellek átlaga jelenleg 80 decibellel képesek közlekedni, aminek különösen az éjszakai áruterítésektől szenvedő városlakók örülhetnek.
A csendet és tiszta környezetet szolgálják az elektromos kamionok, melyek mezőnyében igazi fuel cell pionír a Hyundai, mely teherautóflottát működtett Svájcban, ahol jelentős hidrogén töltőhálózat is segíti az üzemanyagcellás járművek elterjedését. A Hyundai tavaly 140 darab XCIENT Fuel Cell teherjárművet szállított európai ügyfeleinek, a cég szándéka, hogy 2025-re 1600 hidrogén üzemanyagcellás járművet értékesítsen.
A Hyundai hidrogénes kamionja Forrás: Hyundai MC
A helyi szabályozások is befolyásolják a tervezőket: mivel Londonba már nem hajthatnak be 12 tonnánál nehezebb dízel teherautók, ezért a svéd Volta Trucks kifejezetten Direct Vision Standardnek (DVS) megfelelő gépeket konstruált. A Zero modellt már fagypont alatt is sikeresen tesztelték, sorozatgyártása az ausztriai Steyrben, a korábbi MAN üzemben indult. A svéd startup már ötezer megrendeléssel rendelkezik, a német DB Schenker 1470 Volta Zerót, a Petit Forestier ezernél többet vett.
A kedvező aerodinamikai kialakítású karosszéria hossza 9,2 méter, magassága 3,4 méter, ami fogyasztás szempontjából előnyös, a gyártási költséget és a sokoldalú felhasználást, valamint a manőverezést segíti a középen elhelyezett vezetőülés, ami az angol piac szempontjából is fontos.
Fagypont alatti teszten a Volta Zero Forrás: Volta AB
A Zero teherautót a Meritor 14Xe elektromos portáltengely hajtja, ez kompakt egységet képez a 130-200 kW-os villanymotorral és sebességváltóval. Az EV rendszer táplálásról az amerikai Proterra által fejlesztett lítiumion akkumulátor pakk gondoskodik: a megrendelők 150, illetve 225 kWh kapacitású közül választhatnak, ezekkel a hatótávolság 150-200 kilométer. Ebben a piaci szegmensben indul a Mercedes-Benz e-Econic és a Renault Trucks is beszáll a 16 tonnás elektromosok mezőnyébe.
Középső volán a Zero elektromos teherautóban Forrás: Volta AB
A hosszabb gazdaságosabb jelszó jegyében nemcsak a formai megoldások és hajtásláncok, de a méretek is változnak. A hatékonyságot javítják és a tonna/kilométeres szállítási költséget csökkentik az XXL méretű járműszerelvények. A jelenlegi szabvány 18 méter hosszú és 40 tonna összgördülő tömeget engedélyez. Svédországban, Norvégiában, Hollandiában és Németországban már közúton is közlekedhetnek a 25,25 méteres kombinációk.
A német BO-Kraftkreis szabvány szerint a szerelvény külső sarkán mérve a legkisebb fordulókör legfeljebb 12,5 méter sugarú lehet, miközben a jármű nem érintheti a középső 5,3 méter sugarú kört, vagyis az XXL kamionnak folyamatosan kell haladni a kijelölt 7,2 méter széles sávban.
Németországban már több száz Gigaliner közlekedik: a 25,25 m hosszú (MAN) járműszerelvény vontatmányába 150 köbméternyi árú fér.
Scania gigaliner szerelvény közúton Forrás: Gyártó
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!