pályázatírás

Pályázatok határon túl is! - Ismerje meg Bulgária pályázati rendszerét!

2015.02.18.

Bulgária 2007-ben csatlakozott az Európai Unióhoz. Azóta a bolgár pályázati rendszer és az uniós támogatások felhasználása kapcsán érkeztek negatív hírek Magyarországra. De mi is a valós helyzet Bulgária támogatási rendszerét illetően és milyen támogatásokra pályázhatnak Bulgáriában a vállalkozások? A kérdéseinkre a Goodwill Cégcsoport bolgár pályázatíró vállalkozásának ügyvezetője, Budai Tamás válaszol.

A 2007-2013-as uniós költségvetési időszakban Bulgária 8 milliárd euró fejlesztési forrással gazdálkodhatott. Hogy állnak a támogatások lehívásában? Sikerült elkölteni a pályázati pénzeket?

Bulgária lehetőséget kapott, hogy csatlakozzon az EU-hoz, mellyel jelentős anyagi támogatás érkezett az országba. A támogatások lehívása nagyban függ a különböző programoktól. Például a Versenyképességi Operatív Program keretében 785 millió euró került jóváhagyásra, mely az erre az operatív programra elkülönített összegnek a 68%-a, amelyből eddig összesen 713 millió euró került kifizetésre, ami 61%-a az Versenyképességi Operatív Programnak.

Az előző ciklusban a kedvezményezettnek folyósított kifizetések (euróban) az alábbiak szerint alakultak:

Közlekedés Operatív Program –2 003 481 166

Környezeti és Energia Operatív Program – 1 800 748 085

Regionális Fejlesztési Operatív Program – 1 601 274 759

Gazdaságfejlesztési Operatív Program – 1 162 215 552

Emberi Erőforrások Fejlesztése Operatív Program – 56 819 427

Közigazgatási Kapacitás Operatív Program – 1 213 869 575

Műszaki Segítségnyújtás Operatív Program – 180 789 087

Ezen kívül pedig a Vidékfejlesztési Program 3,242 milliárd eurót kapott.

Az EU támogatások kapcsán korábban sokat lehetett hallani Brüsszel dorgálásáról a túlságosan bürokratikus ügyintézés miatt. Javult a helyzet?

Nagyon nagy hangsúlyt kell fektetni arra, hogy a programokért felelős szervezet jobbá váljon: fontos, hogy az adminisztráció gyorsan és hatékonyan tudjon működni, és ugyanakkor korrupció nélkül. Az egyik ilyen elképzelés egy elektronikus felület létrehozása, melyen a különböző operatív programokkal kapcsolatban jelentéseket lehet rögzíteni.

A cégek szempontjából elengedhetetlen, hogy felelős szervezetek figyelembe vegyék a programok kiírási ütemtervét. Ennek komoly jelentősége van, mivel ténylegesen nem tudhatjuk, hogy az adott pályázatot mikor fogják kiírni, habár minden operatív program előzetesen közzéteszi a tervezett dátumokat. Ugyanakkor a cégek számára nehéz megtervezni a beruházásaikat, mivel nem tudják előre kiszámítani mikor lesz elérhető támogatás hozzá. A vállalkozások számára elérhető programok kiírásánál az lenne az ideális, illetve normális, ha idejében tájékoztatnák az üzleti szférát, hogy nyugodt körülmények között lehessen megkezdeni a felkészülést.

Az elmúlt költségvetési időszak pályázatait mi jellemezte? Melyek voltak Önöknél a legnépszerűbb területek, pályázatok?

A Versenyképességi Operatív Program számos pozitív változáson esett át az elmúlt években. Eleinte ez számított a legkomplikáltabb programnak, idővel azonban sokat fejlődött, ami elég hamar megmutatkozott a folyamatokban. A támogatások odaítélésének folyamata gyorsult, illetve a kifizetések is gyorsabbak lettek. A befektetett munka megtérülni látszik; egyre több vállalkozás kíván pályázati forrást igénybe venni fejlesztéseikhez, és ugyanakkor a megvalósított és támogatott projektek aránya is sokat javult, ami a program sikerességét is jelzi. Ugyanakkor ez a pozitív fejlődési mutató nem mindig tartható alapelv, amit az is mutat, hogy a legutóbbi Technológiafejlesztés pályázat körül problémák adódtak. Az intézményeknél lévő összhang és fenntarthatóság hiánya nem garantálja a programok hatékony kezelését, melyen változtatni szükséges.

A Versenyképességi Operatív Program volt a legnépszerűbb, ezen belül is a Technológiafejlesztésre vonatkozó pályázat, melyet népszerűségben a Nemzetközileg elismert minősítés – Minőségirányítási Rendszer megszerzésére vonatkozó pályázat követett. A Vidékfejlesztési program nagyon fontos szerepet játszik a gazdálkodás, növénytermesztés és állattenyésztés prosperálásában. Ennek kapcsán érdemes megemlíteni a Gazdálkodás fejlesztését támogató kiírást, valamint a Mezőgazdasági és erdőgazdálkodási termékek értékteremtését szolgáló kiírást. Jelentős mértékű támogatást fordítottak a vidéki turizmus fejlesztésére, többek között a Mikrovállalkozások létrehozását és fejlesztését támogató, valamint a Nem mezőgazdasági tevékenységek ösztönzését szolgáló pályázatokkal. Az Emberi Erőforrások Fejlesztése Operatív Programon belül nagy népszerűségnek örvendett a Képzési illetve a Munakhelyi Biztonságot Fejlesztő pályázat. Fontos pályázati lehetőség volt szintén a Munkaadók utaztatási költségeit finanszírozó pályázat, amelyből cégünk közel harminc nyertes projektel büszkélkedhet.

2014-2020 Önöknél is új támogatási időszak. Hány euróval gazdálkodhat Bulgária?

Az elkövetkező időszakban több mint 8 milliárd eurót allokál az Európai Unió Bulgária számára.

Az első várható kiírás a KKV-k termelési kapacitásának növelése március végén várható, illetve a Mezőgazdasági területek fejlesztése júniusban és a Fiatal gazdák támogatása júliúsban, mindkettő a Vidékfejlesztési Program keretében.

Melyek az új időszak kiemelt területei? Mire fordítják a legtöbb támogatást?

Az előirányzott pénzügyi források az operatív programokra az alábbiak szerint néz majd ki (millió euróban):

Regionális Fejlesztési Operatív Program: 1 589 000 EUR

Vidékfejlesztés: 2 069 098 EUR

Gazdaságfejlesztési és Innovációs Program: 1 201 820 EUR

Emberi Erőforrások Fejlesztése Operatív Program: 815 070 EUR

Kormányzati Fejlesztés Operatív Program: 375 530 EUR

Tudomány és Oktatás Operatív Program: 572 760 EUR

Környezeti és Energia Operatív Program: 1 494 420 EUR

Közlekedés Operatív Program: 1 612 310 EUR

A Mezőgazdaságra 15 milliárd euró áll rendelkezésre, amelyből 10,4 milliárd euró a közvetlen kifizetések része a fennmaradó összeg a Vidékfejlesztési Program pályázati kiírásain keresztül kerül elosztásra.

Miben más Önöknél a pályázati rendszer, mint Magyarországon? Könnyebb vagy nehezebb Önöknél pályázati támogatást igényelni?

Sehol nem könnyű a rendszer, Bulgáriában az elmúlt időszakban voltak kifejezetten nehéz pillanatok. A benyújtott pályázatok elbírálása, majd a projektek kivitelezése több mint 3 hónapot is igénybe vehet, sőt sok esetben 6 hónapnál is tovább tart. 2014-es évben nagy botrányt kavart a Nemzeti Vidékfejlesztési Alapnál, hogy számos projekt másfél évet várt az elbírálásra, melyet mindenki elfogadhatatlannak tartott.

A turisztika gondolom kiemelt terület. Milyen turisztikai beruházásokat támogatnak? Kik pályázhatnak?

A Vidékfejlesztési  Program keretében az elkövetkező pénzügyi időszakban újra kiírásra kerülnek a vidéki turizmus fejlesztését szolgáló pályázatok. Az egyik ilyen kiírás a Beruházási támogatás nem mezőgazdasági tevékenységekre, melyen mezőgazdák, valamint mikrovállalatok indulhatnak. Önkormányzatok számára is lesznek elérhető pályázatok a Regionális Fejlesztési Program keretében és az Energiahatékonysági nevű pályázati lehetőség  is a turizmust erősítheti  az Innováció és Fejlesztés Operatív Program keretein belül hiszen lehetővé teszi szállodák, éttermek, szórakozóhelyek és más turisztikai jellegű objektumok korszerűsítését.Több ilyen sikeres pályázatunk van a gyönyörű bolgár tengerparton, valamint Szófiában és más bolgár településeken.

A Goodwill Consulting bolgár vállalata csak a tavalyi évben közel 4 millió eurót nyert el az ügyfeleinek. Milyen típusú pályázatokból tevődött össze ez a nagy szám?

Immáron ötödik éve vagyunk a bolgár piacon és ezalatt közel 25 millió euró támogatást nyertünk el vállalati illetve non-profit ügyfeleink részére, ebből 2014-ben közel 4 millió eurót.  Legtöbb ügyfelünk a Nemzeti Program keretében kiírt Munkakörülmények javítása című konstrukción indult. A pályázat keretében lehetőség volt többet között az ablakok cseréjére, tetőjavítási munkálatokra, illetve a cég mikroklímájának javítására. Egy másik érdekes nemzeti támogatási lehetőséget a Nemzeti Innovációs Alap biztosított, mely a kutatás-fejlesztést segítette, és melynek keretében három támogatott projektünk is volt.  А 2014-еs év az új költségvetési évnek az első éve volt, ezért viszonylag kevesebb pályázati lehetőség volt. A kiírások tömeges megjelenése az elkövetkező 2-3 évben várható.

Mely elnyert támogatásukra a legbüszkébb?

A Mars Armor Ltd. innovációs projektjének megvalósulásához járultunk hozzá – „Innovációs fejlesztés a Mars ArmorLtd-nél címmel –, melyre 2 297 697 bolgár levat nyertünk el. A projekt keretében olyan innovatív sisakok gyártását kezdte meg a cég, melyek ballisztikus védelemmel bírnak. Ez az eddigi legmagasabb összeg, melyet a GWC Bulgária ügyfeleinek elnyert. Két másik ügyfelünk a Hotel Varshava és Norma a Fekete-tengernél, melyek sikeresen indultak az Energiahatékonysági pályázaton. Nyári szezonban sok magyart vonz a térségük. Másik nagyszerű ügyfelünk Desziszláva Szlavejkova Bt., mely a Vidékfejlesztési Program keretében épített turistaközpontot vidéken. Az Astroida Ltd. 838 920 bolgár levát nyert el a Technológiafejlesztési pályázaton, melyre szintén büszkék vagyunk. Szintén egy nagyszerű projektet valósíthatott meg a Nova Stile Ltd. a Mezőgazdasági modernizáció pályázat keretében, melynek köszönhetően üvegházat hoztak létre. Végezetül megemlíteném még az Elmark Industries Rt-ét, aki a Minőségellenőrzési Rendszer kialakítása című pályázaton nyert el 292 420 bolgár levát.

Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy szakmai segítséget tudunk nyújtani ügyfeleinknek a pályázatírástól kezdve a projektjeik kivitelezéséig, a sikerhez pedig nagy tapasztalattal rendelkező, szakértő kollégáink is hozzájárulnak.

A Goodwill Cégcsoport energetikai vállalkozást is működtet Bulgáriában. Önöknél mennyire népszerű a megújuló energia? Vannak rá támogatások?

Igen, sok cég érdeklődik megújuló energiát felhasználó beruházások iránt. Az előző költségvetési időszakban két kiírás is volt, melynek keretében ilyen beruházások is megvalósulhattak: Mikrovállalkozások létrehozásának és fejlesztésének támogatása, illetve a Nem mezőgazdasági tevékenységek ösztönzését szolgáló támogatás. Természetesen a legnagyobb népszerűségnek örvendő kiírás az Energiahatékonyság támogatása kis- és középvállalkozásoknál című kiírás volt a Versenyképességi Operatív Program keretében. A GoodWill Energy Bulgária számos pályázatot nyújtott be és nyert el ebben a kiírásban is, ügyfeleink kényelmét pedig növelte, hogy a benyújtáshoz szükséges energetikai auditot is el tudtuk készíteni.

Hogyan látja, van érdeklődés a magyar vállalkozások részéről Bulgária iránt?

A magyar vállalkozások élénk érdeklődést mutatnak klaszter kapcsolatok kialakítása iránt Bulgária különböző gazdasági ágazatokban, főként a modern technológia, logisztika, mezőgazdaság és élelmiszergyártás szektorokban. Egy közös energetikai piac Magyarország, Csehország és Szlovákia között, ami pozitív képet fest Lengyelország és Románia számára stabilizálhatja az energiabiztonságot Közép- és Kelet-Európában. Az elmúlt 10 évben a magyar vállalkozások több mint 1 milliárd eurót fektettek be Bulgáriában, ezzel a külföldi befektetők között 10. helyen szerepel.

Mit tanácsol a bolgár terjeszkedést célul tűző magyar vállalkozásoknak? Miben tud az Önök vállalkozása segíteni?

Sok magyar vállalkozás keres bolgár cégeket – kis- és középvállalatokat –, akikkel közösen fektethetnek be az energiaszektorba, valamint közös projekteket valósíthatnak meg uniós forrásokból. Segíteni tudunk akár egy teljesen új cég létrehozásában, kezdve az elsődleges jogi lépésektől, folytatva sikeres pályázati kiírásokon való részvétellel, egészen egy eredményes műkődésig. Szerettel várunk minden érdeklődőt. Cégünk 35 fő munkatárssal és három irodával rendelkezik Bulgáriában.

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.01.28
Minden eddiginél nagyobb, 9 milliárd font (4370 milliárd forint) értékű megrendelést kapott a Rolls....
2025.01.28
Balesetet szenvedett két kisteherautó az M3-as autópálya 160-as kilométerénél, a Budapest felé....
2025.01.28
A Tokiói Autószalonról és a Dakar Rallyról szólt a január autós szempontból, így kevésbé meglepő,....
2025.01.28
Komoly bírságra számíthat, aki elfeledkezik arról, hogy nagyon fontos határidő jár le autósoknak....
2025.01.27
Két újabb könyv jelent meg Horváth Edéről, a Rába Vagon és Gépgyár (MVG) hajdanvolt vezetőjéről,....
2025.01.27
A Toyota úttörő modellje, az 1997 óta világszerte 5 modellgeneráción át több mint 5,3 millió....
2025.01.27
Túlfutott a tilos jelzésen egy vonat hétfőn Fótnál, a vizsgálat ideje alatt egy szakaszon szünetel....
2025.01.27
Kétféle csoport alakult a CO2 kvóta vásárlás köré: az egyiket a Tesla, a másikat a Mercedes....
2025.01.27
Veszélyes vagy káros lehet ezeket a dolgokat a hidegben a kocsiban hagyni, Tóbiás és Balambér....
2025.01.27
Fény és árnyék: az ausztriai fuvarozó és szállítmányozó cégek teljesítményét nem lehet egyértelműen....