e-tron
Az Aluminium Stewardship Initiative (ASI) által kiállított „felügyeleti lánc” tanúsítvány már 2018. októberében elismerte az Audi törekvéseit, akkor ezeknek az alumínium elemeknek a fenntartható módon történő összeszerelését jutalmazta. Ez azt jelenti, hogy az Audi e-tron akkumulátorházánál felhasznált alumínium lemezek most már igazoltan felelős módon készülnek a teljes gyártási láncon keresztül, kezdve a bauxit, mint nyersanyag kibányászásával egészen az előállított végtermékig.
Mindkét partner úgy tekint a fenntarthatóságra, mint vállalati stratégiájuk kiemelt céljára és közös törekvésük az alumínium használatából származó CO2 kibocsátás csökkentése. Az Audi célja, hogy 2025-re – a 2015-ös értékekhez viszonyítva – 30 százalékkal csökkentse a termékei teljes életciklusa során képződő CO2 mennyiségét. Óriási lehetőség rejlik a fenntartható forrásból származó és felelősen előállított nyersanyagok használatában.
Az ASI által kiállított tanúsítvány számos különböző műhelymunka eredménye, amelyeken az Audi és a Hydro egyesítették a CO2 csökkentés terén megszerzett szakmai tudásukat. - Legkésőbb 2050-re teljesen CO2 semleges mobilitást akarunk kínálni ügyfeleinknek. Ahhoz, hogy ezt elérjük, szükségünk van egy fenntartható beszállítói láncra – nyilatkozta Dr. Bernd Martens, az Audi igazgatótanácsnak a beszerzés és IT területekért felelős tagja. „Ennek eléréséhez párbeszédet kezdeményeztünk partnereinkkel és velük együttműködésben a teljes értéklánc mentén szeretnénk jelentősen csökkenteni a CO2 kibocsátást.” 2018. végén az Audi útnak indított egy CO2 programot a beszerzés területén, amelynek keretében eddig több, mint 20, CO2 témájú workshopot tartottak a különböző alumínium beszállítókkal.
A Hydro egyike az első alumínium gyártóknak, amely olyan fenntartható forrásból származó alumínium lemezeket kínál, amelyek megszerezték az ASI tanúsítványát is. - Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy az ASI által minősített alumíniumot szállíthatunk, különösképpen, hogy ezt az Audi egyik zászlóshajója, az Audi e-tron számára készíthetjük. Folyamatosan dolgozunk saját illetve ügyfeleink környezeti hatásának csökkentésén – nyilatkozta Einar Glomnes, a Hydro ügyvezető alelnöke. „Fontos mérföldkő ez a stratégiánkban, amelynek központi eleme, hogy az ügyfeleink dokumentáltan olyan alumínium termékeket kínálhassanak, amelyek a teljes értéklánc mentén felelős módon készültek.”
Az ASI olyat környezeti, társadalmi és gazdaságetikai kritériumokat fogalmaz meg, amelyek végigkísérik a folyamat minden szakaszát, kezdve a bauxit, mint nyersanyag kibányászásával a feldolgozás, a gyártás folyamatán keresztül egészen az alumínium újrahasznosításáig. Értékelésükben szerepel például, hogy az adott vállalat a források megóvásával kezelje az anyagot, átfogó életciklus analízist készítsen és termékeinek megalkotásakor már a tervezés során vegye figyelembe azok későbbi javítási és újrahasznosítási lehetőségeit.