Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Tudod, hogyan kell elengedi a szirénázó autókat?

2022.10.09.

Nem mindig könnyű elsőbbséget adni a megkülönböztető jelzést használó járműveknek, pedig akár emberéletek is múlhatnak azon, ha lassan haladnak. 

Nagyon tanulságos videót tett közzé a napokban a rendőrség a megkülönböztető jelzéssel közlekedő járművek mindennapjairól. A többnyire fedélzeti kamerával rögzített képsorokon az látszik, hogy  milyen helyzetekkel találkoznak a mentők, a tűzoltók és rendőrök az utakon; sokan félrehúzódással segítik a szirénázó járműveket, de sajnos nem ritka az sem, hogy egyesek lassítják a haladásukat. Pedig ha a mentő nem ér oda időben, akár emberéletek is múlhatnak a késlekedésen. 

A videó érdekes, mert betekintést nyújt a szirénázó járművek vonulásába, de nagyon hasznos is, mert jelekkel mutatják, hogy egy-egy helyzetben mi a helyes és helytelen viselkedés a megkülönböztető jelzést használó autó felbukkanásakor. Valós forgalmi szitációkban láthatunk jó és rossz megoldásokat. 

A kéklámpás autók elengedése

A leggyakrabban a mentők, a tűzoltók, rendőrök járművein láthatjuk a villogó kék vagy kék-vörös fényjelzést, és hallhatjuk a szirénát. Fontos, hogy a megkülönböztető jelzés csak akkor érvényes, ha a fény és a hang egyszerre működik. Ha villogó-szirénázó jármű tűnik fel az úton, minden közlekedőnek elsőbbséget kell adnia neki, továbbhaladását biztosítanunk kell, nem számít, hogy autóval, biciklivel, motorral vagy gyalog közlekedünk. 

Értékes másodperceket veszítenek a mentők, ha nem engedik el őket (Forrás: Facebook/Magyar Rendőrség)

Sokan úgy gondolják, hogy kéklámpás autó érkezése esetén meg kell állni, de ez tévedés. Persze az is lehet, hogy a stressz hatására egyesek leblokkolnak. Ha a helyzet úgy kívánja, lehúzódással, gyorsítás utáni lehúzódással, a kereszteződésbe való kismértékű, körültekintő behajtással vagy más módon segíthetjük a haladását. Valós forgalmi helyzetben nem mindig könnyű felismerni, hogy mi a legjobb megoldás – majd azt meg is valósítani –, de a legfontosabb, hogy ne végezzünk balesetveszélyes manővert. Kereszteződésnél ne kockáztassunk, hogy „még éppen elférünk” a kéklámpás jármű előtt, az pedig tilos, hogy „rátapadunk” a szirénás autóra, és követjük. 

Lássunk néhány alapvető tudnivalót!

  • Vedd észre időben a megkülönböztető jelzést használó járművet! Ha bömböl a zene a kocsiban, vagy túl hangosan hallgatod fülhallgatóval a kedvenc dalaidat, semmit sem fog észlelni a forgalom hangjaiból, és így a szirénát sem fogod észrevenni. Fontos, hogy minél előbb megtudd, merről érkezik a kéklámpás jármű, mivel így jobban fel tudsz készülni. 
  • Kerüld a hirtelen, meggondolatlan manővereket, mert ha a többi közlekedő nem tudja, mire készülsz, akár baleset is lehet a vége. (Ez persze nem csak egy szirénázó jármű megjelenésekor érvényes.) Ne lépjünk hirtelen a fékre, és az irányváltoztatást indexeléssel jelezzük. 
  • Húzódjunk jobbra, ha kétszer egysávos úton haladunk, így középen kialakul egy sáv, ahol elfér a megkülönböztető jelzést használó autó. Ha kell, akár a padkára is felhajthatunk. Többsávos úton is jobbra kell lehúzódni, ha középen nincs elválasztó akadály a két forgalmi irány között. Kisebb forgalom esetén elegendő kisorolni a külső sávba. 
  • Ha többsávos úton osztott az útpálya – például autópályán –, akkor a belső sávból balra, a külső sávból (vagy sávokból) jobbra kell lehúzódni a szirénázó autó elől. 

Óvatosan gyalogosként is

Ha szirénázó mentő, tűzoltó vagy rendőr érkezik az úttesten, akkor értelemszerűen az autósoknak, teherautót vezetőknek van nehezebb dolguk, amikor kéklámpások elengedéséről van szó, hiszen motorkerékpárral, biciklivel jóval egyszerűbb „megnyitni az utat” előttük. Az óvatosság azonban rájuk ugyanúgy vonatkozik, és figyelniük kell a gyalogosoknak is.

Veszélyes a mobilozás és hangos zenehallgatás, ha az úttestre lépünk (Forrás: Facebook/PoliceHungary)

Ha már hallják a szirénát és látják a nagy sebességgel érkező autót, ne kockáztassanak, inkább várjanak, hogy nyugodt körülmények között átkelhessenek az úttesten. Nagyon fontos, hogy a túl hangos zenehallgatás nagy kockázatot jelent, mert a gyalogos nem veszi észre a szirénát, és óvatlanul az úttestre léphet. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.31
Gyakran halljuk, hogy az ügyfélélmény az autókereskedésekben az utóbbi években jelentősen átalakult....
2024.05.31
Az Autós Nagykoalíció (ANK) hatodik alkalommal hirdeti meg az Év Magyar Autója díjakat. Nagy....
2024.05.31
Az új közlekedési rendszer bevezetése közelebb lehet a vártnál.   ..
2024.05.31
A VivaTech technológiai kiállítást idén május végén rendezték meg Párizsban. A technológiai....
2024.05.31
A Skoda magyarországi importőre jóvoltából idén is kijutottam a jégkorong-világbajnokságra, amelyet....
2024.05.31
- Már több mint egymillió jegyvásárlás történt a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) digitális....
2024.05.31
- Ismét olajat talált a Mol a közép-magyarországi Vecsésen - tette közzé a vállalat a Budapesti....
2024.05.31
- Három felnőtt súlyos, két felnőtt és három gyermek pedig könnyebb sérüléseket szenvedett, amikor....
2024.05.31
Óvatos lábbal hajtottam életem második tisztán elektromos üzemű autóját, a Renault Megane E-Tech....
2024.05.31
- Az ország legnagyobb magyar tulajdonú, független kerékpárgyára, az esztergomi Neuzer Kft. 750....