téli sport
Tóbiás és Balambér a két kutyakölyök, a gyerekek meséken keresztül való szórakoztatása, és tanítása mellett, minden héten hoz egy jótanácsot, amit a tudatos közlekedésre is odafigyelő szülők hasznosíthatnak a mindennapokban.
Nem ismered még Tóbiás és Balambér, a két kutyakölyök meséjét? Kattints ide és meglepünk egy mesével!
A szánkózás már generációk óta az egyik legnépszerűbb téli sport. Egyszerű, olcsó és nagyon szórakoztató tud lenni. Nem kell hozzá más, mint egy egyszerű és olcsón beszerezhető szánkó, egy domb és legalább egy vállalkozó kedvű szülő, aki elmegy szánkózni a gyerekkel.
Ha szánkózni megyünk, akkor az utak is csúszhatnak, szóval óvatosan autózzunk a helyszínre.
Jó móka, de vannak veszélyei!
A szánkózás önmagában nagyon kellemes időtöltés, de ha nem vigyázunk, pillanatok alatt baleset történhet! Minden évben jelentős azoknak a száma, akik szánkózás közben szereznek valamilyen fejsérülést, vagy végtagtörést. Statisztikák szerint, nagyobb azoknak a száma, akik szánkózás következtében sérülnek meg, mint síelés, vagy snowboard-ozás miatt, emiatt is fontos, hogy óvatosak legyünk és saját illetve gyermekeink biztonsága legyen az első.
A szánkó beszerzése
A legtöbb sportáruházban már nagyjából 3500 Ft-tól kaphatóak jó minőségű szánkók. Az ilyen boltok, készülve a szezonra feltöltik készleteiket ezekkel a remek csúszóeszközökkel. Létezik belőlük a retro fakeretes fémtalpas változat és a műanyag „sportos” kivitel is. Az utóbbiaknak általában jellemzője, hogy irányításukra valamilyen megoldást talált a gyártó, így ezek akár előnyben is részesülhetnek a fa társaikkal szemben, hiszen nem a hótaposóval kell irányban tartanunk a vasat.
Egyes autógyártók készítenek a saját márkájuk által fémjelzett prémium szánkókat is. Ezeknek az ára általában elég borsos, de aki megengedheti magának, annak biztos jó, ha például a Golf GTi mellé áll otthon a garázsban a gyereknek is egy GTi, szánkó formájában.
Öltözék
Akár csak a bicajozáshoz, itt is fontos, hogy megfelelő ruházatunk legyen, hiszen könnyen megfázhatunk. Így ha van otthon, akkor húzzuk fel nyugodtan a biciklis aláöltözőt és arra a megfelelő, lehetőleg vízhatlan télikabátot és nadrágot. A sál, sapka, kesztyű szentháromságát se felejtsük otthon, felkészülve a hidegre.
A biztonságra itt is figyeljünk!
Tartsuk szem előtt, hogy a gyerekek (és a felnőttek is!) figyelmetlenebbek lehetnek a szánkózás hevében. Egy német kutatásban kimutatták, hogy akadállyal való ütközés (pl. fa) esetén, egy biciklis sisak sem védi megfelelően a gyerek fejét, mert sokszor oldalról érte az ütés a sérültek fejét. Fordítsunk figyelmet a szánkózó, korcsolyázó gyermekek biztonságára is!
A megfelelő helyszín kiválasztása
Ha ismert helyszínre megyünk, akkor is érdemes az első csúszás előtt végezni egy felderítést, nehogy meglepetés érjen minket, mert attól, hogy tavaly nem volt még ott egy gödör vagy bucka, idén már lehet ott bármi.
Ha ismeretlen helyre megyünk el, akkor olyan helyet keressünk, ami lankás és nincsenek akadályok. Figyeljünk arra, hogy a domb ne keresztezzen utat ami forgalom lehet. Figyeljünk arra is, hogy ha parkoló autók szegélyezik az utat, akkor csak akkor induljunk el lefelé a lejtőn, ha biztosak vagyunk benne, hogy még az autók előtt meg tudunk állni!
És egy személyes tapasztalat is: egyszer az első csúszásnál jött a meglepetés, miszerint a hó teteje teljesen megfagyott és így sokkal nagyobb sebességgel csúsztunk lefele, ezáltal persze messzebb is, ami szintén veszélyes lehet. Szóval óvatosan induljunk neki!
Ha szánkózni indultok a családdal, akkor mindig tartsátok szem előtt, hogy itt is a biztonság az első! Ha kellő óvatossággal űzitek az egyik legnépszerűbb és legszórakoztatóbb téli sportot, akkor jelentősen kisebb eséllyel sérültök meg és marad felejthetelen a szánkózás élménye!
Tóbiás és Balambér anyukája így indulna útnak gyermekeivel, hogy felavassák az új szánkójukat:
Tóbiás, Balambér! Gyertek, indulunk szánkózni! Ugye rendesen felöltöztetek. Sapka, sál, kesztyű! Ha pedig kiértünk a dombra, akkor nincs ám szeleburdiskodás! Tudjátok, csak óvatosan!