Tóbiás és Balambér
A kerékpározás mint közlekedési forma egyre jobban kezd teret hódítani a nagyvárosokban is, egyre többen választják ezt a módot, és divat is manapság kerékpározni. Tehát nem csak hétvégi túrázások alkalmával ülünk nyeregbe, hanem a dolgos hétköznapokon is használjuk, munkába illetve iskolába járásra. A gyerekek bánatára (és a szülők örömére? :) hamarosan újra iskola, és lehet már nem lesz jó a tavalyi bicaj sem.
A kerékpárgyártás fejlődése
Az elmúlt 15-20 év alatt rengeteget fejlődött a kerékpárok gyártása is, már lassan ehhez az egyszerűnek tűnő közlekedési eszközhöz is olyan gyártás technológiát alkalmaznak, mint az autógyárakban. Ennek köszönhetően növelni tudták a darabszámot és a minőséget! Természetesen bizonyos munkafázisokat még mindig emberek végeznek.
Hol nézzek körül?
Az áruházak előnyben részesítik az olcsóbb kerékpárokat, amik minősége sokszor kifogásolható, megbízhatóságuk is megkérdőjelezhető. Egy kerékpár megvásárlásakor is rengeteg olyan alapbeállítást el kell végezni a dobozból kivett és összerakott bringán, amik nélkülözhetetlenek a biztonságos közlekedéshez és hibamentes működéshez. Sajnálatosan az áruházakban vásárolt bringákhoz ez a szolgáltatás nem jár, így sokszor csalódunk a termékben, hiszen nem működik megfelelően az olcsónak és gazdaságosnak mondott kerékpárunk.
Egy áruház garanciális javítás esetén elküld minket egy általa megjelölt szakszervizbe, ahol a javítást végzik. Ekkor döbbenünk csak rá, hogy a bringánk a szerelő szerint nehézkesen javítható, mert alkatrész utánpótlás nincs, és csak bizonyos főalkatrészek márkásabb elemekre cserélésével oldható meg a bringa rendbehozatala, ezeket pedig természetesen nem garanciában fogják cserélni.
Szaküzletben?
Egy szaküzletben már az ajtó kinyitásakor is csak az új kerékpárok szagát érezzük a levegőben. Nem véletlen, ők a bicajokra szakosodtak, aminek természetesen számos előnye is lesz. Már a kerékpár helyes méretének kiválasztásában is segítenek az eladók. Manapság már nem csak a kerekek méretét lehet választani, hanem azonos típusból eltérő méretű vázak is léteznek, hogy ne függjön a kerékpáros testmagasságától a kényelme. Valamint a célunknak megfelelő járgány kiválasztásában is segítenek.
További előny a szaküzletben, hogy az áruházakkal ellentétben a kerékpárok már üzembe helyezve, összeszerelten várják gazdájukat és a későbbi karbantartást is vállalni fogja a szaküzlet. Több márkánál kötelező az egy hónap használat utáni felülvizsgálat, ebben is segíteni fog a szaküzlet. Garanciális meghibásodás esetén pedig helyben tudják javítani a kerékpárt.
Árak és kiegészítők
Egy szaküzletben ritkábban fogunk találkozni az áruházakban fellelhető olcsóbb kategóriájú biciklikkel, viszont tartósabb is lesz a bicaj amit választunk. Akárcsak a motorosoknak, úgy a bringásoknak is szüksége van bizonyos biztonsági felszerelésre és öltözékre, ezeket pedig mind meg tudjuk magunknak vásárolni egy szaküzletben, megfelelő minőségben. Ha dörzsöltek vagyunk, akkor a bicaj árába néhány biztonsági eszközt is bele tudunk alkudni. ;)
Ezek tudatában mi a kerékpárszaküzletben való vásárlást javasoljuk, hiszen kevesebb kellemetlenség és több öröm érhet minket a vásárlás során.
Jövő héten a kerékpár típusának kiválasztásával foglalkozunk, de addig is, használjuk ki még a nyári szünet utolsó napjait egy jó tekerésre!
És ne feledjétek, csak ÓVATOSAN!