Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Szemetelés az utakon: káros és veszélyes

2022.04.17.

Tóbiás és Balambér mai közlekedési kalandjából kiderül, hogy az autóból kihajított szemét nemcsak környezetkárosító, de súlyos balesethez is vezethet.

Sajnos a szemetelés mindenhol jelen van az országban, a városoktól az erdei turistaútvonalakig találkozhatunk eldobott cigarettacsikkel, nejlonzacskóval, üres műanyag palackkal.

Pedig azzal mindenki tisztában van, hogy a hulladékok nemcsak elcsúfítják a környezetünket, hanem károsak az élővilágra is, és csak több száz év alatt bomlanak le. A szemetelés sajnos a közlekedésben is ismert jelenség, ráadásul sok esetben balesetveszélyt okozhat az eldobált hulladék. 

Balesetveszélyes szemetelés

Ha valaki üveget dob ki a kocsiból, a szilánkok defektet okozhatnak, egy égő cigarettacsikk miatt pedig akár tűz is keletkezhet. Egy nagyobb nejlonzacskón akár meg is csúszhat a kerék egy fékezés során, az pedig nem szorul magyarázatra, hogy a szélvédőre tapadó papír vagy karton akár a vezető kilátását is korlátozhatja. A súlyosabb tárgyak pedig komoly károkat okozhatnak a járművekben. 

A motorosok sokkal nagyobb veszélyben vannak, hiszen ha ráhajtanak akár egy kisebb tárgyra is, könnyen elveszíthetik az uralmukat a jármű fölött, és súlyos sérüléssel járó esés lehet a vége egy szemetelő nemtörődömségének. Arról nem is beszélve, hogy mekkora erővel csapódhat be egy száguldó autóból kihajított műanyag flakon egy motoros testén. 

De ha nem is találja el a kidobott szemét a motorost, a vezető megijedhet – például egy éjszaka eldobott izzó cigarettacsikktől vagy a szél által felkapott nejlonzacskótól –, és ha megpróbálja hirtelen kikerülni a tárgyat, a gyors mozdulat és a nagy sebesség miatt súlyos baleset történhet. 

Évi 10 ezer tonna

A Magyar Közút Nonprofit Zrt. minden évben egy kisebb megyeszékhely kommunális hulladékának megfelelő mennyiségű, 10 ezer tonna illegálisan kidobott szemetet gyűjt össze az országos közutak mentén. Az illegális út menti szemét összegyűjtése és biztonságos lerakókba szállítása évente országosan mintegy 1-1,5 milliárd forintba kerül. Ebből a pénzből több ezer kátyút lehetne befoltozni vagy az útépítésekre, útfelújításokra lehetne fordítani. 

A magyarországi utakon azonban nem csak a menet közben eldobált szemét okoz problémát, sokkal nagyobb léptékű gond az illegális hulladéklerakás, amikor egyesek nagy mennyiségben hagynak hátra mindenféle szemetet az utak mentén. Tavaly például egy kisbusz sofőrje körülbelül húsz zsák építési törmeléket, ablaküvegeket és autógumikat pakolt le illegálisan a Budapest-Csömör összekötő úton, az M0-s csomópont környezetében. De nem ez volt az egyetlen ilyen eset: az M3-as autópálya egyik pihenőhelyén az egyik szemétgyűjtő mellé egy kisteherautóból több zsáknyi, jól láthatóan nem az utazás során keletkezett hulladékot dobált ki egy férfi.

Kamerákkal a szemetelők ellen

A Magyar Közút az illegális hulladéklerakók felszámolása és a szemetelés visszaszorítása érdekében nemrégiben egy kamerás megfigyelőrendszert épített ki. A kamerákat első körben a kezelésükben lévő, illegális hulladéklerakással leginkább érintett 57 közúti helyszínen helyezték ki. Ha mozgást érzékelnek a kamerák, azonnali értesítést küldenek. A tavaly megváltozott jogszabályok alapján egyes esetekben egyébként akár három éves börtönbüntetést is kaphatnak az illegális szemetelők.

Az angliai Maidstone-ban olyan kamerarendszerrel kísérleteznek, amellyel az autóból szemetelő autósokat igyekeznek nyakon csípni. A környéken ugyanis évente csaknem kétezer tonna hulladékot szednek össze az utak mentén. A „Littercam” nevű mesterséges intelligencián alapuló rendszer képes felismerni az eldobált poharakat, palackokat, egyéb hulladékot. Ha a rendszer úgy érzékelni, valamelyik autóból szemetelnek, az esetet elküldi ellenőrzésre, majd ha bebizonyosodik a szabálytalanság, a hatóság pár héten belül küldi is a 90-120 fontos (40-54 ezer forint) bírságot. 

Ne feled, sehol se dobáld el a szemetet, akár az utcán sétálsz, akár az autóban ülsz. Keress egy kukát, dobd bele, ha pedig nem találsz útközben tárolót, inkább vidd magaddal a hulladékot, és otthon dobd ki. A legjobb megoldás persze az, ha arra törekszünk, hogy eleve minél kevesebb hulladékot termeljünk. Mert ahogy mondani szokták: az a legjobb hulladék, ami nem keletkezik. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.25
Komoly mérnöki feladatot könnyít meg a két vállalat közös fejlesztése: a villamosenergia-....
2024.04.25
Július 1-jétől Achim Grewe Dr. Patrick Heineckétől veszi át az igazgatóság Pénzügy, IT, Beszerzés....
2024.04.25
Súlyos közlekedési baleset történt az A4-es autópályán Bruck közelében a magyar határ felé vezető....
2024.04.24
A legsikeresebb európai autó fél évszázados történelme eddig nyolc nemzedéket ölel fel. ..
2024.04.24
Egy külföldi turistabuszba hajtott hátulról egy energiaitalt szállító kamion az M1-es autópályán, a....
2024.04.24
- A kormány felszólítja az üzemanyag-forgalmazókat, hogy áraikat önkéntes alapon igazítsák a régiós....
2024.04.24
A Ford 1965 példányt fog gyártani a Mustangból a debütálás évének emlékére ..
2024.04.24
A bajor prémiumgyártó a tisztán elektromos meghajtású BMW i4 és a BMW 4-es Gran Coupé....
2024.04.24
A második napon, péntek délután már csúcsra járt a HUMDA Zöld Életre Valók komplex e-mobilitási....
2024.04.24
Két, egymástól független flottapiaci szavazáson a Toyota Professional három típusa ért el....