közelekedésbiztonság

Robotsofőrrel a halálos balesetek ellen

2015.02.26.

Több mint egymillió ember hal meg világszerte évente a közutakon. Ez ma a legveszélyesebb "betegség", a gyógymód pedig a nem más, mint a robotsofőr - véli a Michigan Egyetem professzora.

Pusztítóbb, mint számos népbetegség. A robotpilóták ötször biztonságosabban vezetnek
 
Sok millió ember hétköznapja kezdődik úgy világszerte, hogy beül az autójába és elindul a munkahelyére. Mennyi ideig tart ez? Fél óráig? Ám ebben az 30 percben, miközben vezetünk, előzünk, parkolóhelyet keresünk, 70 ember halt meg a világ útjain. Ha a közúti baleseteket egyfajta betegségnek tekintenénk, azt is mondhatnánk, hogy az egyik legagresszívabb járvány. Nem kevesebb, mint 1,2 millió ember hal meg az utakon évente, majdnem annyi, mint ahányan a cukorbetegség szövődményei következtében vesztik életüket. Larry Burns professzor, a University of Michigan mérnök-tanára szerint a robotautó lehet a terápia a világ egyik legpusztítóbb járványára.
 
A vezető nélküli jármű már nem a sience fiction novellák tárgya. Burns szerint az önállóan navigáló autók már 2017-ben megjelenhetnek az utakon. A fő probléma az, hogy a világ még nincs kész arra, hogy elfogadja őket. Megoldatlan a felelősséggel kapcsolatos szabályozás, de talán ennél is nehezebben fogadják el emberek, hogy egy autóban valaki vagy valami más veszi át az irányítást.
 
A helyzet nagyon hasonló ahhoz, amikor az orvostudomány megalkot egy vakcinát, amely képes megmenteni egy csomó életet, de a társadalmat meg kell győzni, vesse alá magát az oltásnak. Egyes mérnökök úgy vélik, az autonóm autók ötször annyira biztonságosabbak lehetnek, mint az ember vezette jármű. Ahogy Burns a bbc.com számára kifejtette, a robotsofőr sosem részeg vagy álmos vagy zavart, a szenzorok képesek felismerni tárgyakat két futballpályányi távolságra előre, és számukra nincs holttér sem. Ám attól, hogy a robotautó műszaki értelemben megérett a használatra, még nem érkezett el a bevezetésének az ideje.
 
Még előttünk van az, hogy a társadalom befogadja, megtanulja használni, együtt élni az új technológiával. Például a rendőrök mihez kezdenek a jelen sem lévő sofőrrel, ha az hibázik, vagy vészhelyzet miatt el kell terelni a forgalmat? Számos megoldandó elvi és praktikus kérdés van még, mielőtt a mesterséges intelligencia átveszi az uralmat a vezetőülésben. De a robotautó technológia már itt van karnyújtásnyira, és néhány évtized alatt fenekestül felforgatja a közúti közlekedést.
 
Jámbor Gyula
 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.19
A debreceni autógyárát érintő társasági szerződést kötött a BMW Group a Lufthansa légitársasággal,....
2024.04.19
Koldus vagy királyfi, aki belépett? Örök dilemma ez ékszerüzletben, autókereskedésben,....
2024.04.19
Nagy esemény a MINI háza táján: a tisztán elektromos meghajtású MINI Aceman a 2024-es Pekingi....
2024.04.19
Ha ezt használja, megőrzi autója értékét.   ..
2024.04.19
A CX-60 után a vadonatúj Mazda CX-80 a második modell Európában, amelyet a Mazda nagy platformjára....
2024.04.19
Mostanában a szokásosnál is több szó esik a BMW legutóbbi 5-ös sorozatáról.  ..
2024.04.19
Az új BMW X3 a BMW Group dél-franciaországi, Miramasban működő tesztközpontjában a sorozatgyártás....
2024.04.19
A külső design alapján egy erőteljes és stílusos SUV rajzolódik ki, a frissítést követően a modell....
2024.04.19
Az idei első negyedévben megkötött teljes körű casco-szerződések átlagdíja 206 900 forint volt, 5,9....
2024.04.19
A kvalifikációt az első szakaszt követően negyedórára félbe kellett szakítani, mivel lángra kapott....