Gondolatjel

Így lenne megoldható Szentendre közlekedése

2022.07.10.

Szentendre vonzó város, vonzásának engedve oly sokan költöztek oda, hogy közlekedése katasztrofálissá vált. Minap támadt egy gondolatom a helyzet javítására: kihasználni a Duna „országútját”. Nem lenne egyszerű, de talán megfontolásra érdemes az ötlet.

Ki ne szeretne Budapest-belvárosi, emeleti lakásából kiköltözni egy közeli, művészetéről, kultúrájáról, gazdag szellemi életéről, ékszerdoboz-belvárosáról méltán híres, kedves város hangulatos, ódon épületébe, vagy kertes házába? Érthető e vágy, csak az a baj vele, hogy minél többen engednek neki, annál erősebben foszlik szét az idilli hely varázsa. Kilépve a meghitt otthon kapuján, lassan vonagló autófolyamban találja magát az ember, idegesítően sokáig tart bejutni a szomszédos fővárosba, és délután ugyanez ismétlődik meg hazafelé.

Ennek elháríthatatlan földrajzi oka van: Szentendre a hegyek és a Duna közötti keskeny sávra épült. Az utóbbi évtizedekben nagy területeket parcelláztak fel a hegyoldalakból, a keskeny, meredek utcákba nem jár közösségi közlekedés, egy vagy több autójukra vannak utalva az emberek. Ráadásul nagy a város átmenő forgalma, a Dunakanyar települései, Dunabogdány, Tahitótfalu, Leányfalu, s a sziget községei, Kisoroszi, Pócsmegyer. Szigetmonostor felől. Sok-sok kilométeres alagút elképzelhetetlen, de a Szentendrei-sziget védett Vízmű- és természetvédelmi területeire sem lehetne átterelni a forgalom egy részét. Mivel, nagyon helyesen, lezárták az átmenő gépjárműforgalom elől Szentendre kincsét, a Duna-korzót, az egész autóáradat a 11-es út négysávos városi szakaszán zúdul át, sok jelzőlámpánál meg-megállva.

Milyen alternatívák állnak rendelkezésre? Vasút nincs, amely a túloldalon, Vác felé, korszerű, gyors, pontos kulturált, komfortos szerelvényekkel váltja ki az egyéni autózás kényszerét. A H5-ös HÉV viszont közlekedési skanzenbe illene, régimódi vagonjaival, lassú, dülöngélő, zajos döcögésével, ráférne egy átfogó felújítás, de annak vélhetően hónapokig tartó idején eluralkodna az őskáosz. A Volánbusz járatainak nincs és nem is férne el külön buszsávjuk, együtt araszolnak az autókkal. Kerékpár? Szentendre hegyoldalakra felnyúló részein jószerivel csak drága elektromos rásegítésű (pedelec) típusok jöhetnek számba. A rendszeres kerékpáros ingázásnak hazánkban még csekély a jelentősége, ellentétben néhány nálunk gazdagabb nyugati országgal. A 11-es úttal párhuzamos, helyenként pocsék állapotú régebbi kerékpárúton kívül van már egy újabb, tájilag nagyon szép út a Duna ártéri erdejében és a Lupa-tó mellett. Használják is mindkettőt, és ahány bicikli suhan rajtuk, annyival kevesebb gépkocsi torlódik a 11-esen. Magam is gyakran járom ezeket bringával, és világosan látom, hogy nem tömegek karikáznak rajtuk, hanem maroknyi sportember (ma reggel, ideális nyári időben négy bringás jött szembe velem).

Netán kajak? Igen, Hesz Misa olimpiai aranyat nyert az 1968-as mexikói olimpián, többek között azzal, hogy Vácról kajakkal járt be budapesti edzéseire. Nyomdokába azóta sem lépett senki, ami teljesen érthető. Hol is kötne ki, hol tárolná kajakját napközben egy elszánt vízjáró? Komolyra fordítva a témát: a Duna igenis alkalmas közlekedésre! Valaha „kofahajók” jártak rajta, őstermelőket hozva budapesti piacokra. Ennek már nyoma sincs, kirándulóhajóknak is csak idegenforgalmi jelentőségük van, a Főváros sem használja ki kellően a kishajózásban rejlő lehetőségeket, amelynek különös aktualitást adhatna a rakpartok autóforgalom előli lezárásának időnként felbukkanó terve.

Minap közlekedési elemző cikket kért tőlem a Szentendre és Vidéke lap, és eltűnődve a reménytelennek tűnő problémagubancon, eszembe jutott egy lehetséges megoldás – egyszerűen elvágni a gordiuszi csomót! Mi lenne, ha a Dunára terelnék át a napi ingázó személyforgalom egy részét?

Mellette szól, hogy utakat bővíteni, hely hiányában, nem lehet, a személyszállítási igényt csökkenteni sem, egyéni személyszállító drónok megjelenése pedig még csak utópia, és az is marad. Szabad kapacitást egyedül a Dunán látok. Egy nagy befogadó képességű, sűrűn járó, aránylag gyors hajójárat, például a Batthyány térre vagy egyéb kikötőhelyekre is, sokaknak lehetne vonzó alternatíva a frusztráló autózás, vagy az izzasztó biciklizés helyett. Kényelmes ülőhelyről nézni az elvonuló panorámát, újságot olvasni, telefonon híreket nézni, zenét hallgatni, mennyire más, mint volán mögött szenvedni! Még ki kellene találni, hogy honnan indulna a hajójárat, Szentendréről, vagy akár Visegrádtól? Jégmentes teleinknek köszönhetően egész évben működhetne a hajózás. Persze ehhez legalább egy népszavazás, politikai akarat és jelentős forrás szükségeltetne, beleszámítva a megfelelő parkolóhellyel kiegészített, nívós hajóállomásokat is. Talán érdemes átgondolni, hogy mekkora lehetne a nyereség, mennyivel élhetőbb város lehetne Szentendre, ha a központjából egyenesen Budapest belvárosába lehetne eljutni, egy attraktív, gyors, komfortos hajón, és délután ugyanezt visszafelé.

Csak gyakran arrafelé kajakozó sportemberként szólok, hogy ha netán lenne valami gondolatomból, amelyre mások már régóta eljuthattak, a hajótípus kiválasztásakor és az egész megszervezésekor ne feledjék, hogy a Szentendrei-Dunaág a rekreációs és versenyszerű kajakozás, kenuzás, evezés egyik hazai fellegvára – legyenek harmóniában a különböző szempontok!

Szentendre és lakói megérdemelnének egy emberibb, vonzóbb közlekedési infrastruktúrát, a jelenleginél, még akkor is, ha tömeges, átgondolatlan kivándorlásukkal saját magukat juttatták csapdába!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.03.28
2024. április 1-től bevezetésre kerül a napi e-matrica Magyarországon. Az úthasználati jogosultság....
2024.03.28
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..
2024.03.28
Új hajtáslánccal bővül a Lexus első dedikáltan akkumulátoros elektromosnak fejlesztett modellje, a....
2024.03.28
Négy új hajó siófoki felavatásával vette kezdetét a 178. balatoni hajózási szezon csütörtökön. ..
2024.03.28
Két kulcsfontosságú modelljükhöz is ráncfelvarrást mutatott be a Seat és további két modell kaphat....
2024.03.28
Második évtizede viselhetik a büszke jelzőt Győrben: az Audi Hungaria üzemelteti a világ legnagyobb....
2024.03.28
Az új Toyota Yaris a kifinomult technológia és a vezetési élmény legfrissebb példája, mely a hibrid....
2024.03.28
Az érintett útszakaszon forgalomkorlátozásra lehet számítani - írja a Katasztrófavédelem. ..
2024.03.28
Idén januártól elektromos Peugeot e-Partneren érkezik a segítség azokhoz a dél-ausztráliai....
2024.03.28
Dr. Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban volt a vendége a....